Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tırnak bakımını evde de yapabilirsiniz

Hem sağlık hem de

Hem sağlık hem de estetik kaygılardan ötürü tırnakların bakımını sağlamak giderek daha büyük önem taşıyor. Elbette ki herkesin bu bakımı dışarıda, profesyonel ellerden alabilmesinin imkânı yok. Biz de sizler için evde tırnak bakımı yapabilmenin püf noktalarını derledik.

Tırnak Bakımı İçin 3 Basit Aşama

Tırnak bakımı oldukça basit ve zaman almayan uygulamalarla yapılabilir. Eğer bakım merkezlerine gidecek kadar iyi bir maddiyata sahip değilseniz evinizde de rahatlıkla ve çok ucuza kendi bakımınızı yapabilirsiniz. Tırnak bakımı bütün insanların temel bakım ihtiyaçlarından biri olan tırnak kesme işlemi ile başlamaktadır. Bizlerde ilk maddemizde doğru bir şekilde tırnak kesebilmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Tırnak Kesimi: Tırnaklarınızın çatlamadan zarar görmeden kesilmesini istiyorsanız duştan sonra kesebilirsiniz. Sıcak suyun altında iyice yumuşayan tırnaklarınız rahatça kesilecektir. Tırnaklarınızı en doğru şekilde nasıl keseceğinizi merak ediyorsanız size önerim, oval bir şekilde kesmenizdir. Tercihinize göre düzde kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltmeler yapın ve sonrasında kalıntıları gidermek için yıkayın. Yıkadıktan sonra yaptığınız tırnak bakımı daha net bir şekilde gözükecektir.

Eğer doğal bir şekilde manikür ve pedikür yapmak mümkün mü derseniz kesinlikle bunun cevabı evet olacaktır. Hepimizin evinde genelde bulunan gül kokulu vazelin tırnak bakımı için sizlere doğal manikür ve pedikür imkânı sağlayacaktır. Vazelin uygulamasını el tırnaklarınıza yapabildiğiniz gibi ayak tırnaklarınıza da kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Anlattığımız şekilde tırnaklarınızı keserken eğer tırnaklarınızın sağa sola sıçramasından rahatsız oluyorsanız size 1 püf noktası daha verelim. Eğer tırnak makasınızı kullanmadan önce ıslatırsanız, tırnaklarınız kesilirken sağa sola sıçramayacaktır.

Tırnak Törpüleme: Tırnak kesme uygulamasını anlatırken tırnaklarınızı kestikten sonra törpü yapın demiştik. Eğer tırnak bakımı işleminde vazelin uygulamasını yapacaksanız törpü işlemini sonraya bırakın ve tırnaklarınızı kestikten sonra sadece vazelin uygulamasını yapın. Sürdüğünüz güllü vazelin tırnaklarınızı ve çevresini iyice yumuşatıp emildikten sonra törpülemeye başlayabilirsiniz. Törpüleme işlemini yaparken önce tırnaklarınızın küt mü yoksa oval mi olması gerektiğine karar verin. Buna en başta dediğimiz gibi kesim işleminde de dikkat etmeniz gerekiyor. Tırnak bakımı yaparken küt tırnağı ovale çevirmek biraz daha zor olsa da oval tırnağı küt tırnağa çevirmek çok daha kolaydır.

Kütikül Temizliği: Aslında tırnak bakımı için kesilmemesi gerekilen kütiküller, tırnağı enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır. Görüntü açısından sizi rahatsız ettiği için kesmek istiyorsanız önce tırnaklarınızı nemlendiricilerle nemlendirin ve sonrasında kütiküllerinizi temizleyin. Temizleme işlemi için diğer bir tavsiyem ise kütikül temizleyici kremler olacaktır. El ve ayak bakımı hakkında tüm bakım yöntemleri için bu kategoriye göz atın.

3 bölüm haline temel olarak kolayca tırnak bakımı yapma uygulamalarından bahsettik. Aslında her insanın yaptığı ve yapması gereken bu uygulamalar doğru bir şekilde uygulandığında bakımlı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak bazı uygulamaların yanlış yapılması ve bazı enfeksiyonlar yüzünden tırnak hastalıkları dahi oluşabilmektedir. Bugün en çok duyduğumuz 2 tırnak sorunundan bahsedeceğiz. Birisi tırnak mantarı diğeri ise tırnak batması. Oldukça sıkıntılı süreçleri olan bu iki hastalık en çok gözlemlenen tırnak sorunlarındandır.

Tırnak Sorunları ve Çözümleri

Tırnak mantarı ilk oluşmaya başladığında tırnağınızın renginde meydana gelen renk değişiminden bunu anlayabilirsiniz. Yanlış yapılan tırnak bakımı veya enfeksiyonel bir rahatsızlık sebebiyle oluşan tırnak mantarı için ilaçlı tırnak cilaları, antibiyotik kullanımı etkili olmaktadır. El tırnaklarında meydana gelen mantar için tedavi süresi 3-6 ay arasında değişirken bu süre ayak tırnakları için 1 seneye çıkabilmektedir. Ancak günümüzde tırnak mantarını tedavi etmek için lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Yanlış ayakkabı tercihleri veya yanlış tırnak kesimi sebebiyle oluşan tırnak batması da oldukça önemli hastalıklardandır. Tırnak bakımı yaparken tırnak kesimine dikkat edilmediğinde ortaya çıkabilen bu sorun için doktor tedavisi almanız en doğru olandır. Ama evde pratik olarak geçici çözüm önerilerimizden bir tanesi tırnağın altına pamuk yerleştirmek olacaktır. Pamuğu sıkıştırmadan önce tırnağın altını iyice temizleyip baticon sürüp sonra pamuğu yerleştirmeniz daha iyi olacaktır. Geçici bir çözüm olan pamuk uygulaması dışında eğer kesin bir çözüm önerisi istiyorsanız doktorunuzla görüşmeniz son derece önemlidir.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech