Milli dalışçı Erken; “Rekoru kırdık ancak bir terslik oldu”

Milli sporcu Birgül Erken Guinness Dünya Rekoru’nu Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yaptığı dalışla geçti.

Anafartalar Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde ilçeye bağlı Ayvacık ilçesi Sokakağzı mevkisinde, dalış yapan Erken 160 metreyle Rus sporcu Veronika Kravtcova’ya ait olan “tek nefesle su altında paletle yatay en uzun mesafe” dünya rekorunu 165 metreyle kırmak için dalış yaptı.

Sağlık çalışanlarının fedakârlığına ve kadın cinayetlerine dikkati çekmek amacıyla dalış yapan Milli sporcu Erken165 metreye ulaşmayı başardı.

Ancak rekor denemesi sırasında güvenlik dalgıçlarından birinin milli sporcunun koluna temas etmesi nedeniyle Brezilyalı hakem rekorun tekrar değerlendirmesine karar verdi.

Dalışın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Birgül Erken, uzun bir çalışma sürecinin ardından bugüne geldiklerini belirterek “Rekoru kırdık ancak bir terslik oldu bir protokol hatası gerçekleşti. Ekipte biri bana dokundu. Protokol hatasıyla Guinness’e sunacağız. Kabul ederlerse rekor geçerli sayılacak.” diye konuştu.

Yaşanan protokol hatasından dolayı Guinness yetkililerince izlenecek sudaki video çekimlerinin ardından yeni dünya rekorunun onayının karara bağlanacağı öğrenildi.