Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tedbiri elden bırakmıyorlar

Gökçalı Köyü, Bayramiç’e bağlı

Gökçalı Köyü, Bayramiç’e bağlı Türkmenli Köyü, Küçükkuyu’ya bağlı Bahçedere Köyü derken sıcak havaların gelmesi ile birlikte Çanakkale’de yangınların ardı arkası kesilmiyor. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ise tedbiri elden bırakılmayarak, çalışmaları sürdürüyor.

Yakıcı sıcak havaların gelmesi ile birlikte kentte yangınlar meydana gelmeye başladı. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ise 1 adet İHA, 3 adet genel maksat helikopteri, 1 adet yönetim helikopteri, 4 adet uçak, 63 adet Arazöz Ekibi, 22 adet su ikmal aracı, 25 adet İlk Müdahale aracı, 22 adet sabit, 8 adet mobil kamera, 27 adet faal kule ile yangınla mücadele çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Çanakkale Gündem Gazetesi’ne açıklamalarda bulunularak; “Her zaman yeter ki halkımız bilinçli olsun, beraber hareket etmemiz önemli” denildi.

1800 kişiye sertifika verildi

Son zamanlarda meydana gelen yangınların ardından kafalarda “neden yangın çıkıyor” sorusu oluştu. Çanakkale’de en çok açık alanlardan, anızdan ve ihmallerden kaynaklı yangınlar çıkıyor. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yangın çalışmalarına dair bilgilendirmelerde bulunularak; “Başta yangınla mücadelede çalışan tüm personelimize yangınla mücadele konusunda eğitim çalışmalarımız tamamlanmıştır. Tüm makine ekipman vb. malzemelerimizin bakımları tamamlanarak mücadele çalışmalarımıza hazır bekletilmektedir. Çanakkale il ve ilçelerimizde 1800 kişiye orman gönüllüsü eğitimi verilerek sertifikalandırılmıştır. Yangın emniyet yollarımız, yangın emniyet şeritlerimizin tamamı kontrol edilerek gerekli bakım çalışmaları devam etmektedir. Tüm orman köylerinde orman yangınlarına karşı farkındalık yaratma için bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Yeşil Vatan OGM Tanıtım Tırı ile tüm ilçelerimiz ziyaret edilerek çocuklarımıza orman yangınları konularında bilgilendirme yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“Program dahilinde devam etmekte”

Programların devam edildiği belirtilerek; “2024 yılında 312 köyde 6800 köylümüze, 1100 personelimize, 810 askeri personele 1800 orman gönüllüsüne eğitim verilmiştir. Bu eğitimler program dahilinde devam etmektedir” diye belirtildi.

Kaç tane su toplama çukuru var?

“Çanakkale ilimizde toplam 56 adet Su Toplama Çukuru bulunmaktadır” diye belirtilerek; “Su toplama çukurları su imkanları olmayan yerlerde 5 kilometrede bir inşa edilmekte, helikopter ve su ikmal, arazözlerin su almalarına imkan sağlayan tesislerdir. Bu tesislere insanların ve hayvanların girmesini engelleyecek kafes tel, su toplama çukurlarına girilmesi ve yüzülmesinin tehlikeli olduğuna dair uyarıcı levhalar asılmakta, çevreye ve güvenlik güçlerine yazılı bilgi verilmektedir” denildi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech