Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İmmünoterapi ile hayata tutundu

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Kliniğinde 5 yıldır tedavi gören 53 yaşındaki Fettah Acar, immünoterapi ile akciğer kanserini yenmeyi başardı.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada, Dünyada en sık görülen kanserlerden biri olan akciğer kanserinin yüzde 20’sini küçük hücreli akciğer kanserlerinin oluşturduğu, cerrahinin genelde uygulanamadığı bu kanser türünde kişiye özel immunoterapi tedavisinin başarılı sonuçlar verdiği, tedavide vücudun kanser hücrelerini yok etmeye yönelik eğitilmesinin sağlandığı belirtildi.

Hastanın tedavisini ve takibini yapan Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Şen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK), tüm akciğer kanserlerinin yüzde 15-20 kadarını oluşturan ve hemen hepsinin sebebinin sigara kullanımı olduğu bir tümördür. Tanı anında hastalar çoğunlukla yaygın evrede, yani 4. Evrede karşımıza çıkmaktadırlar. Bu kanserin tedavisinde kullanılabilecek ilaç sayı ve çeşidi, diğer akciğer kanserlerine göre daha azdır. Yaklaşık 30-35 yıldır ileri evre küçük hücreli akciğer kanserinin birinci basamak (başlangıç) tedavisinde bir değişiklik olmamış ve klasik kemoterapi tedavisi tek seçenek olarak yıllarca kullanılmıştır. Hastalığın tedavisi 2018 yılında ortaya konmuş bilimsel bir çalışmanın sonrasında değişmiştir. Başlangıçta kemoterapi ile immünoterapi tedavisi kombinasyonu, sonrasında tek başına immünoterapi devam tedavisi standart haline gelmiştir. Hastamızda da söz konusu bu tedavi uygulanmıştır. Tedavisine 2019 yılı eylül ayında başlanmıştır. Tedavi ile tam yanıt elde edilmiştir. Mevcut durumda herhangi bir hastalık bulgusu, ilaç ile ilişkili yan etki olmadan yaklaşık olarak tedavide 5. yılını bitirmek üzereyiz. Literatür incelendiğinde hastamız gibi söz konusu tedavi ile uzun yaşam süresi elde edilen, bildirilmiş vaka sayısı bir elin parmakları kadar az sayıdadır” ifadelerini kullandı.

Hayata tutunan hasta Fettah Acar ise, “Baştan beri tedavimi takip eden Uz. Dr. Erdem Şen’e, Kemoterapi ünitesinin özveriyle güler yüzle çalışan tüm personeline ve hastanemiz yönetimine teşekkür ediyorum. Tedavi sürecim boyunca Nükleer Tıp Kliniğinde çekilen PET-CT çekimlerinden, radyoterapi ünitesinde uygulanan tedaviye kadar tüm tetkik ve tedavilerin tamamı hastanemizde yapıldı. Dış merkeze gitmek durumunda hiç kalmadım. Yöneticilerimize ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hastaya geçmiş olsun dileklerini ileten Başhekim Op. Dr. Hasan Keser, “Hastalarımızın şifa bulduğu bir merkez konumunda olmak bizleri çok mutlu ederek daha iyiye ulaşmak için daha da perçinlemektedir. Fettah Bey’in sağlığına kavuşması hastalığa karşı mücadele eden tüm hastalarımızın umudu olacaktır” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech