Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğretmenler nöbette

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Çanakkale Temsilciliği haklarını elde etmek için eyleme başladı. Sendika temsilcileri, eğitimcilerin de söz ve yetki karar süreçlerine katılması için Çanakkale Valiliği önünde saat 18.00-20.30 arasında eğitim nöbetine başladı.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Çanakkale Temsilciliği, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen “Türkiye Yüzyılı Maarif Modelini onaylamasının ardından yeni müfredat ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, eğitimcilerin de söz ve yetki karar süreçlerine katılması için Çanakkale Valiliği önünde saat 18.00-20.30 arasında eğitim nöbetine başladı.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Çanakkale Temsilciliği başlatılan nöbet ile ilgili basın açıklaması da yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ekmek, gelecek, memleket için diyerek alanlara yaptığımız çağrımıza karşılık veren sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri/üyeleri, öğretmen mücadelesi bizim mücadelemizdir diyen veliler, burada olamayan ama yüreği burada atan sendikasının aldığı kararlara attığı adımlara katkı sunmak için hazır olan öğretmen sendikası üyeleri hepinize selamlar, özel sektör öğretmenlerinin mücadelesine omuz verdiğiniz için hepinize teşekkürler. Öğretmen Sendikası olarak son 3 yılda defalarca olduğu gibi yine Ankara sokaklarındaydık. Pes etmiyoruz çünkü tartışmaya kapalı bir hakkın peşinde çok meşru bir mücadelenin içindeyiz. Duymayanlar, bilmeyenler için en sade haliyle bir kez daha tekrar edelim. Öğretmen Sendikası 3 yıldır şunu söylemektedir: Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır. Yüz binlerce Öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz. 2014 yılına kadar var olan taban maaş yasasını geri getirmeye yetkisi olmadığını söyleyen bir Bakanın hiçbir şeye yetkisi yok demektir. Bu yetkisizlik istifadan başka bir yola çıkamaz.”

“Milli Eğitim Bakanı’na Soruyoruz”

Basın açıklamasının devamında Milli Eğitim Bakanı’na sorular yöneltilirken, “Milli Eğitim  Bakanına buradan yeniden soruyoruz: Taban maaş uygulamasının geri gelmesinde engel nedir? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz, Kamuda kaç bin öğretmene ihtiyaç vardır. Bütçe budur diyerek atama yapmak öğretmeni çaresiz bırakarak özel sektöre yönlendirmek öğretmeni ucuz iş gücüne dönüştürme planının parçası mıdır? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz,  Ücretli öğretmenliğin varlığı sizi rahatsız etmiyor mu?  Milli Eğitim Bakanına soruyoruz, Sadece eğitim baronlarını mutlu eden bir Bakan olmak nasıl bir duygu? Milli Eğitim Bakanına soruyoruz, Yüz binlerce öğretmenin ve toplumun gözünde yalancı olmak sizi rahatsız etmiyor mu?  Dostlar, çok yakında Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise gidecek. Bu kanunu MEB hazırlıyor. Bir önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı anılmamıştı” denildi.

“Mesleğimizden Vazgeçmiyoruz” 

Eğitimciler uyarılarda da bulunurken şu ifadelerine yer verdi; “Taban Maaş Hakkımız hemen geri getirilecek! Denetimler artacak sigortasız, öğretmenlik dışı ünvanlarla çalışma sonlandırılacak! Belirli süreli sözleşme bitirilecek!  Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB’in personeliyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır.  Öğretmen Sendikası olarak ÖMK’nin önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır.  ÖMK’nin oylanacağı meclisin önündeki  Milli Egemenlik Parkında bir eğitim nöbeti başlattık. Bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcı oldu. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz. Öğretmenler mesleğin ve eğitimin geleceğini kurtaracak.”

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Çanakkale Temsilciliği’nin nöbet eylemine bazı sendikalar da destek verdi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech