Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Adaya çağdaş dokunuş

Bozcaada Belediyesi, adanın en

Bozcaada Belediyesi, adanın en önemli gündem maddelerinden biri olan “imar planı” için kolları sıvadı.

Bozcaada Belediyesi, Tiny House olarak bilinen “Hareketli Yapılar” ve konteyner evler ile ilgili tavrını ortaya koydu. Bozcaada denilince akla gelen ilk konulardan biri olan “1/1000 ve 1/5000 Koruma Amaçlı İmar Planı” için çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Vatandaşlar, haziran ayında yapılacak olan ilk Halk Toplantısı’nda, gelişmelerden haberdar olacak.

Bozcaada Belediyesi tarafından “Hareketli Yapılar” için çalışmalara başlandığı duyuruldu. 1/1000 ve 1/5000 Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmaları; belediye personeli, meclis üyeleri, avukatlar ve konunun uzmanları ile beraber şu an durum tespiti yapılması amacıyla inceleniyor.

Belediyenin tavrı nasıl?

“Hareketli Yapılar” ve konteyner evler ile ilgili hukuki durum ve Bozcaada Belediyesi’nin yaklaşımı şu şekildedir: “3194 sayılı İmar Kanunu, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gibi arazilerde yapılaşmayı düzenleyici yasal mevzuat çerçevesinde herhangi bir izin alınmadan ikamet veya ticari amaçlarla kullanılan bu yapıların tarım arazilerinde uzun süre konuşlandırılması ve kullanılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca 2863 Sayılı Kanun’un 65. maddesinde, ‘Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile (…)[27] izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır’ hükmü yer almakta olup, suç teşkil eden bu eylemleri gerçekleştirenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunulacaktır.”

Çanakkale Valiliği’nin 20.12.2023 tarih ve E­95699147­010.99­65554 sayılı yazısı ile hem Bozcaada Belediyesi’ne hem Bozcaada Kaymakamlığı’na  konu ile ilgili bildirimler yapıldı.

Alınan kararlar;

Karar 1: Bozcaada’ya giren ve tarım arazisine konuşlandırılan tüm hareketli yapılar ve konteyner evler mühürlenmeye başlamıştır. Mühürleme işleminden sonra kanuni süreçler hızla işletilecektir.

Karar 2: Bozcaada’da mevcutta bulunan bu tip yapıların elektrik-su hizmetlerinden yararlanmasına izin verilmeyecektir. Resmi makamlar nezdinde; tüm hizmetlerin kesilmesi için işlemler ivedi olarak başlatılacaktır

Karar 3: İlgili kanunlar gereğince Bozcaada’ya giriş yapan tüm “Hareketli Yapılar”ın ve konteynerlerin sahiplerine; bunların tarım arazisine konulmasının, elektrik ve su bağlanmasının yasak olduğuna dair bildirim yapılacaktır.

Karar 4: Bu gibi yapıların tarım arazisine konuşlandırılmasına, elektrik su ve foseptik bağlantılarının yapılmasına yardımcı olanlar hakkında ilgili yasanın izin verdiği şekilde hukuki işlemler başlatılacaktır.

Bu kararların uygulanması için gerekli tüm işlemler, Bozcaada Belediyesi Haziran ayı meclisinde ele alınacak.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech