Çanakkaleliler, güneşin kendini göstermesi ile birlikte uzun süredir kaldırıldığı yerlerinden çıkarılmayı bekleyen yazlık kıyafetlerine sonunda kavuştular.
Mayıs ayının sonlarına doğru geldiğimiz bu günlerde, sıcak havalar sonunda insanlara “merhaba” demeye başladı. Bir soğuk bir sıcak geçen günler, vatandaşların aklını oldukça karıştırıyordu. Bugün kazak mı giysem ya da elbise mi giysem ikileminde kalan vatanlar, güneşli havaların kendini belli etmesiyle birlikte bir “oh” dedi. Güneşi gören insanlar, soluğu ya kordon boyunda ya da yeni kordonda aldı. Kimisi eşini dostu ile güzel havaların tadını çıkarırken kimisi de çocuklarının sosyalleşmesi için dışarı çıkmayı tercih etti. Halk bahçesi ise görülmeye değer, renk renk açan çiçekler, gürleşen ağaçlar görenleri kendine hayran bıraktırdı.
Ne diyordu şarkıda? Dağlarına bahar gelmiş memleketimin…