Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hipertansiyona dikkat çekti

Hipertansiyon Günü nedeniyle Biga

Hipertansiyon Günü nedeniyle Biga Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uz. Dr. Salim Topsever, yaptığı açıklamalarla hastalığa dikkat çekti.          

Biga Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uz. Dr. Salim Topsever, Hipertansiyon ile ilgili açıklamalarda bulunarak; “Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir. Uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçüm yapılması gereklidir. Hipertansiyon; Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Kan basıncı nasıl ölçülmelidir? Kan basıncı ölçümünde,  manuel ya da otomatik cihazlar kullanılmalı ve bunların periyodik olarak kalibrasyonları yapılmalıdır. Ölçüm öncesindeki 30 dakikalık süre içinde hastanın sigara, çay veya kahve içmemiş, tercihen yemek yememiş olması gerekir. Ölçüm sakin bir ortamda oturur pozisyonda 3-5 dk bekleme sonrası yapılmalıdır. Hipertansiyonun En Sık Rastlanan Belirtileri; baş ağrısı, kalp ağrısı, çarpıntı  ,kulak çınlaması, baş dönmesi, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek tansiyonun  sebebi bilinmemektedir. Ancak kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, obezite, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılık gibi sebepler tansiyonun ortaya çıkmasını hazırlayan predispozan faktörlerdir” şeklinde konuştu.

Hipertansif bireylere değinen Topsever; “Tütün ve alkol kullanımından vazgeçmeli, sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu  ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı, tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, hipertansiyon ciddi bir sağlık sorunudur, ve tedavi edilmediğinde kalp damar hastalıkları, inme , böbrek yetersizliği gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Dünya hipertansiyon haftası vesilesiyle; hipertansiyonun farkındalığını arttırmak, hastalarımızı hipertansiyonun önemi ve kontrol edilebilir bir hastalık olduğu konusunda bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech