Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı dönem olmasıyla birlikte “Gençlere” armağan edilen gündür. Atatürk, o zamanlarda geri kalmış düşünceleri aydınlığa çıkaracak olanların, gençler olduğunu görmüştü…
Lozan Antlaşması ve ardından Cumhuriyet’in ilanıyla sona eren Kurtuluş Savaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başladı. İşte, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlam ve önemi böyle önemli bir tarih ile ortaya çıktı. 19 Mayıs 1919; Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” sözü ile bu tarihin önemine daha iyi anlayabiliriz. Böylesine kıymetli bir günü gençlere armağan eden Atatürk, gençleri bu ülkenin aydınlık geleceği olarak görüyordu. Bu memleketin gençleri her gün omuzlarında, “Cumhuriyet’i korumak” gibi büyük sorumluluk taşıyor. Her sene bu sorumluluk bilinci ile törenler düzenleniyor, kutlamalar yapılıyor. Aslında o kutlamaların, törenlerin bir anlamı var; Cumhuriyet’i en güzel şekilde yaşamak. 19 Mayıs’ın bu kadar coşku içerisinde kutlanmasının bir diğer nedeni ise bu ülke için verilen fedakarlıkların, mücadelelerin hiçbir zaman unutulmadığını tekrar tekrar göstermek içindir.
19 Mayıslarda yan yana gelmek dileğiyle
Bizler de Çanakkale Gündem Gazetesi olarak kavganın gürültünün kol gezdiği değil coşkunun, heyecanın yaşandığı nice 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramlarında, siz gençlerin haberlerini yapmak için meydanlarda buluşmayı umuyoruz. Nice umudun yeşertildiği, güzelliklerin paylaşıldığı 19 Mayıslarda yan yana gelmek dileğiyle…