Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Endoskopi Ünitesi Çanlıların hizmetine açıldı

Çan Devlet Hastanesi’nde açılan

Çan Devlet Hastanesi’nde açılan Endoskopi Ünitesi, vatandaşların hizmetine açıldı.

Çan Devlet Hastanesi’nde Endoskopi Ünitesi açılarak, hizmet vermeye başlandı. Endoskopi Ünitesi’nde; Yenice Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salih Ersen Kütükçü ile birlikte Çan Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Halil Erdem Güneri komutasında ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Çağlar Deniz Altuntaş desteğinde hizmet verecek.

Emeği geçenlere teşekkür etti

Başhekim Uzm. Dr. Hasan Alpay; ünitede değerlendirmelerde bulunarak, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Fatma Kılıç, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Emine Kısa ve teknik ekibe kısa sürede gerçekleştirdikleri başarılı çalışmaları ve gayretleri sebebiyle teşekkür etti.

Endoskopi nedir?

Endoskopi, Gastrointestinal endoskopi adıyla da bilinen yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik yöntemlerinin genel adıdır. Endoskopi prosedüründe içi boş bir organın veya vücut boşluğunun içini incelemek için bir endoskop kullanılır. Diğer birçok tıbbi görüntüleme tekniğinden farklı olarak endoskoplar doğrudan organın içine yerleştirilir. Sindirim sistemindeki semptomların araştırılması ile birlikte çoğunlukla anemi, kanama, inflamasyon ve sindirim sistemi patolojileri gibi durumları kontrol etmek için endoskopi işlemleri yapılmaktadır. Başlıca gastrointestinal endoskopi türleri olarak Özofagogastroduodenoskopi (Üst GİS Endoskopisi) ile Yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı, Kolonoskopi ile kalın barsak, Rektosigmoidoskopi ile Kalın bağırsağın son kısımları olan rektum ve sigmoid, Rektoskopi ile sadece rektum bölgesi incelenerek teşhis ve tedaviler uygulanmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech