Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması üzerine soru önergesi verilerek; “Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır?” diye soruldu.

CHP PM Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığına, üreticilerin fark ödemeleriyle ilgili soru önergesi vererek; “Çanakkale dışında buğday ve arpa fark ödemeleri henüz yapılmayan kaç ilimiz bulunmaktadır” dedi.

“Ödemeler ne zaman yapılacak?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede Çanakkale’deki üreticilerin buğday ve arpa fark ödemelerinin hâlâ yapılmadığı yönünde bilgiler aldıklarını belirtirken, buğdayda 1 TL, arpada 50 kuruşluk fark ödemesindeki gecikmenin yarattığı mağduriyetin girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan üreticiyi olumsuz etkilediğini dile getirerek; “Bayramiç’te 265 çiftçinin yaklaşık 7 milyon 589 bin liralık fark ödemelerini alamadıkları iddiası doğru mudur? Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır?” ifadelerini kullandı.

“Üreticiyi olumsuz etkilemektedir”

CHP’li Ceylan, üreticinin fark ödemeleri hakkında bilgi istedi. Çanakkale Bayramiç ilçesinde hububat üretimi yapan çiftçilerin 2023 yılı Temmuz- Ağustos ayında Toprak Mahsulleri Ofisine vermiş olduğu Buğday ve Arpanın fark ödemesinin hala yapılmadığı yönünde bilgiler aldığını belirten Ceylan; “Buğdayda 1 TL, arpada 50 kuruşluk fark ödemesindeki gecikmenin yarattığı mağduriyet girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan üreticiyi olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

“Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır?”

Ceylan, önergede Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi dışında başka hangi ilçelerinde buğday ve arpa fark ödemelerinin yapılıp yapılmadığı yönünde bilgi isterken; “Çanakkale dışında buğday ve arpa fark ödemeleri henüz yapılmayan kaç ilimiz bulunmaktadır?” diye sordu. Bayramiç’te 265 çiftçinin yaklaşık 7 milyon 589 bin liralık fark ödemelerini alamadıkları iddiasının doğru olup olmadığı hakkında bilgi isteyen Ceylan, “Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır? Çanakkale genelinde toplam kaç üreticinin buğday ve arpa fark ödemeleri henüz yapılamamıştır? Ülkemizin tamamında fark ödemelerini alamayan çiftçilerin sayısı kaçtır?” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech