Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Yarınlar biz kadınların ellerinde yükselecek”

CHP İl Kadın Kolları

CHP İl Kadın Kolları tarafından 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89’uncu yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada kadınların siyasete katılımına ilişkin hedeflere de değinilerek “Kadın kimliğini ulusal meclislerde ve yerel yönetimlerde temsili için kritik eşik yüzde 33tür. Yüzde 33’ün altındaki bir oran kadınların temsil edilemediği anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

1930 ve 2019 yıllarına dek yapılan yerel seçimlerde toplamda yalnızca 156 kadının belediye başkanı seçildiğinin altı çizildi.

Kadınlar ve erkekler yan yana, omuz omuzaydı”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Elveda Geçer; Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. O dönemde parlamentoda sadece erkek milletvekilleri vardı. Oysa Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için verilen mücadelede kadınlar ve erkekler yan yana, omuz omuzaydı. Takvimler 5 Aralık 1934’ü gösterdiğinde ise biz kadınlar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçme ve seçilme hakkını kazandık. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün ifadesiyle; ‘kadının kurtuluş devrimi’ gerçekleşti. Bugün bu kurtuluş devriminin 89’uncu yıl dönümü. Kutlu olsun!

Kadınların temsil edilemediği anlamına gelmektedir”

Bu gurur tablosunun üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen kadınlar hala siyasette birçok eşitsizlikle karşı karşıya. Parlamentolar Arası Birlik’in 2023 verilerine göre dünyada parlamentoda kadın temsilinde 186 ülke arasında en alt sıralara geriledik. Pakistan, Suudi Arabistan ve Somali eşit temsilde bizim önümüzdeler. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Haziran 2023 raporuna göre Türkiye’de kadınların siyasete katılımı OECD ortalamasının da gerisinde kaldı. Raporda Finlandiya da kabinede kadın temsil oranı yüzde 64.3 iken Türkiye’de bu oran yüzde 5.9. Yine aynı rapora göre bakanlar kurulunda kadın temsili konusunda 42 ülke arasında 38’inci sırada yer alıyoruz. Parlamentoda kadın temsilinde Güney Kore’den sonra, bakanlar kurulunda ise Çek Cumhuriyeti’nden sonra geliyoruz. Kadın kimliğini ulusal meclislerde ve yerel yönetimlerde temsili için kritik eşik yüzde 33tür. Yüzde 33’ün altındaki bir oran kadınların temsil edilemediği anlamına gelmektedir.

Kadın temsilini en az ikiye katlamaya kararlıyız”

Önümüzde yerel seçimler var. Ülkemizde 1930-2019 yılları arasında yapılan 19 yerel seçimde toplamda sadece 156 kadın belediye başkanı seçildi. Erkeklerde ise bu sayı 32 bin. 31 Mart yerel seçimlerine göre 1. 389 belediye başkanının sadece 22’si, yani yüzde 2’si kadın. 2019 sonuçlarına göre Türkiye’deki 50 bin 217 muhtardan sadece 1. 119u, yani yüzde 2’si kadın. Kadın belediye meclis üyesi en fazla yüzde 11, kadın il genel meclis üyesi oranı ise en fazla yüzde 3 olabildi. Cumhuriyet halk partisinin kadın kolları olarak son üç yılda partimize yaklaşık 165 bin yeni üye kazandırdık. Yüzde 30’un altında olan kadın üye oranımızı yüzde 37’e çıkardık. Önümüzdeki seçimlerde kadın temsilini en az ikiye katlamaya kararlıyız. Belediye meclisi üyeliklerinde fermuar sistemi kullanılmasını çok önemsiyoruz. Tüm CHP’li belediyelerde eşitlik birimi kurulmasını ve yerel yönetim kadrolarında yüzde 50 cinsiyet kotası uygulanmasını hedefliyoruz.

Eşitlik mücadelesi, bir halk mücadelesidir”

Bugünü bizler için özel kılan bir başka konu ise YAŞAMHAK projemizin üçünü yıl dönümü olmasıdır. İstanbul sözleşmesinin bir maddesini hayata geçirdiğimiz projemizle kadına yönelik şiddetle etkin şekilde mücadele ediyoruz. Acil durumlarda kadınlar bize mobil uygulamamız üzerinden kolayca erişebiliyor. Biz kadınlar için eşitlik mücadelesi, bir halk mücadelesidir. Eşit bir dünya kurmaya kararlıyız. Laik, demokratik ve özgür yarınlar biz kadınların ellerinde yükselecek.”

Esra İrem Özer

%d
Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech