Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ekonomi

“Pandeminin 3. pikini yaşıyoruz”

Çanakkale Tabip Odası tarafından bugün, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasında bulunuldu. Hastane önünde yapılan basın açıklamasında, “Pandeminin 3. pikini yaşıyoruz. Solunum cihazı ve yatağınızın olması bir yeri yoğun bakım yapmaya yetmiyor” ifadeleri kullanıldı.

Çanakkale Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, ”Şu an itibariyle pandeminin 3. pikini yaşıyoruz. Vaka sayılarımız, servis ve yoğun bakım yatış sayımız çok yüksek. Mevcut genel yoğun bakımımızı, 2 covid yoğun bakıma ek olarak covid yoğun bakıma çevirmek zorunda kaldık. Bu durum yoğun bakım gerektirecek diğer hastalık durumları için de yatak bulma sıkıntısı yaşayacağımız anlamına geliyor.

“Tam da pik döneminde hemşire yetersizliği nedeniyle iki aylık görevlendirmeler yapıldı”

Covid yoğun bakımlarında ise hemşirelere şimdiye kadar aylık görevlendirmeler yapılırken, tam da pik döneminde hemşire yetersizliği nedeniyle iki aylık görevlendirmeler yapıldı, her 2 saatte bir içinde çalıştıkları tulumlarla çalışmaya devam edemedikleri için diğer gruba görev devrediyorlar.

“Solunum cihazı ve yatağınızın olması bir yeri yoğun bakım yapmaya yetmiyor”

Solunum cihazı ve yatağınızın olması bir yeri yoğun bakım yapmaya yetmiyor, yeterli sayıda personelinizi, dünya standartlarına uyarak, yıpratmadan çalıştırdığınızda yoğun bakım hizmeti vermiş oluyorsunuz. Bu koşullardaki bir çalışma sisteminde, hastalarımıza yoğun bakım hizmeti vermiş olmadığımızı, sadece yoğun bakımda ölme şansı vermiş olduğumuzu belirtmek isteriz.

“Hiç bir çalışana ödeme yapılmamıştır”

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde Ocak ayındaki döner sermayeden doktorların ancak 5’te biri yararlanmış, doktor dışı hiçbir sağlık çalışanı döner sermayeden pay almamıştır. Şubat ayında hastanenin elinde dağıtılabilecek bir döner sermaye olmadığı için covid servis ve yoğun bakımlarında çalışan hemşire ve doktorlar da dahil hiç bir çalışana ödeme yapılmamıştır.

“Covid çalışanlarının ek ödemeleri Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmelidir”

Covid çalışanlarına ek ödeme yapılması Sağlık Bakanlığı’nın güvencesi altında olmak zorundadır, döner sermaye üretemediği için parası olmayan hastanelerdeki covid çalışanlarının ek ödemeleri Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmelidir.

Canını dişine takarak ve geceli gündüzlü, haftalık çalışma saatleri 40 saatin her zaman üzerinde çalışan sağlık çalışanları, uyduruk bir yıpranma payını değil, polislere, askerlere verildiği kadar, çalışma şekillerinin karşılığı olan anlamlı bir yıpranma payını hak etmektedirler. Sağlık çalışanları olarak yıpranma payımızı talep etmeye, her kamuoyuna seslenişimizde dile getirmeye devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Özlem Kavuklu

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech