Eski milletvekilleri bildiri yayınladı

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün 104 emekli amiralin imzasını taşıyan bir bildiri yayınlanmıştı. Kamuoyunda konuşulan ve Türkiye’nin gündeminde bulunan emekli amirallerin bildirisinin üzerine, bir bildiride eski milletvekilleri tarafından yayınlandı. Bildiri yayınlayan eski milletvekillerinin isimlerinin arasında Çanakkaleli vekillerde vardı. Bildiride; Ahmet Küçük, Altan Tuna ve İsmail Özay’ın ismi de yer aldı. 

Eski milletvekilleri tarafından yayınlanan bildirinin başlığı ise “Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz!” oldu.

Yayınlanan bildiride ise, “Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, Anayasanın değiştirilemez maddelerini sahiplenmek, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek, temel bir anayasal haktır. Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez.

Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı, korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz” ifadeleri yer aldı.

 


Bu haber 05/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 208 defa görüntülendi
*