Son dönemde Marmara Denizi’nde etkili olan ve balıkçılık faaliyetlerini kötü yönde etkileyen deniz salyası (müsilaj) gün geçtikçe Çanakkale Boğazı’nda daha belirgin bir hal aldı.
Boğaz, renk değiştirirken Boğazın üzeride yapışkan, kıvamlı, beyaz sıvı ile kaplandı. Manzara iç açıcı olmazken, denizlerdeki kirlilik, müsilajın da etkisiyle kendisini iyice belli etti.
Halk arasında deniz salyası olarak bilinen “müsilaj” deniz sıcaklığının yüksek olması ve denizin durgun olması nedeniyle etkinliğini artırıyor. Biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Fitoplankton denilen bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı. Bu yapının oluşabilmesi için suyun çok sıcak ve durgun olması gerekiyor. Bu nedenle mevsimsel düzensizlikler de müsilaj oluşumunda etkili oluyor.
Tunahan Ünsal