Usta öğreticiler haykırıyor

5 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu Çanakkale Usta Öğreticiler Dernek Başkanı Gülgün Kubal; “1 yıldır işsiz, sigortasız özlük haklarımız için yaptığımız mücadele çerçevesinde Ankara’da yapılan basın açıklamasına Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Sayın Latif Selvi de destek vermiştir. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi. 

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu’nun basın duyurusu şu şekilde; “Usta Öğretici; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı çalışan, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen sorumlulukları yerine getirmekle birlikte, emeklerinin karşılığı olan sosyal haklardan mahrum kalan emek çalışanlarıdır.

Biz Usta Öğreticiler; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından memur ya da sözleşmeli olarak kabul edilmemekte, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işçi olarak sayılmamaktadır, hiçbir özlük hakkına sahip olmadığından ücretleri, resmi tatiller, doğum izni vb. günlerde kesintiye uğramaktadır. Aldıkları ücret asgari ücretin altında olup sosyal güvenceleri bulunmamaktadır. Usta öğreticiler kurumlarına 20-25 yıl hizmet etmelerine rağmen kıdem tazminatı alamamaktadırlar. Emeklerine rağmen kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, işsizlik sigortasından faydalanamamaktadırlar.

Usta öğreticilerin yaşadığı sıkıntıları gidermek ve hizmetlerinin karşılığı olan özlük haklarının tesis edilmesini sağlamak, özlük haklarının eşitlenmesi için kriterler belirlenerek kadro tahsislerinin gerçekleştirilmesi, eşit çalışma koşullarının oluşturulması ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan ve TBMM’nin saygıdeğer milletvekillerinden destek beklemekteyiz.”

Haber Merkezi


Bu haber 05/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 407 defa görüntülendi
*