“Assos haberi yıkım etkisi yaratmıştır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Assos’un 500 gün kapatılması planı karşısında, bölge halkının ve esnafın tepkili olduğunu ifade ettiler. Vekiller Assos ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ettiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan imzasını taşıyan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan resmi yazıda, “Yerleşimin antik çağlardan beri devam ettiği Assos Antik Liman bölgesinin, yamaç yoldaki kayaların bertaraf edilmesi için yapılacak çalışmalar kapsamında işletmelerin 500 gün kapalı kalacağı yönünde gelen haberler bölge halkını ve işletmecileri tedirgin etmiştir.

“19 tesisin 500 gün daha kapalı kalacağı haberi yıkım etkisi yaratmıştır”

Bölgede işletmecilik yapan ve geçimini buradaki yoğun turizm potansiyelinden sağlayan hemşehrilerimiz, yeni sezona başlamak için gerekli hazırlıkları yapmış fakat pandemi salgınının ülkemizde görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren 355 gündür düzenli faaliyet gösteremedikleri için bölgede ekonomik yıkım yaşanmışken, karar doğrultusunda alınacak coğrafi tedbirler sonucu otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplamda 19 tesisin 500 gün daha kapalı kalacağı haberi bölge sakinleri için yeni bir yıkım etkisi yaratmıştır. Öte yandan, bölgedeki balıkçılara da herhangi bir yer gösterilmeden başka bir balıkçı barınağına taşınması söylenmiştir.

“Bu denli bir kapanışı ne maddi ne de manevi olarak karşılayacak güçte değildir”

Şüphesiz bölgedeki afet riskinin bir an önce giderilmesi adına yapılacak olan çalışmalar son derece gerekliyken, bu çalışmalar doğrultusunda alınması planlanan coğrafi tedbirler tek başına yetersiz kalacaktır. Tek umudu bölgenin turizm potansiyeli olan hemşehrilerimiz, gerekli olan yatırım ve bakımları dahi yapmışken; bu denli bir kapanışı ne maddi ne de manevi olarak karşılayacak güçte değildir.

“Oluşacak maddi kayıpların önüne geçilmesi son derece önem arz etmektedir”

Assos Antik Liman bölgesinin turizm potansiyeli göz önüne alındığında; yapılacak olan çalışmaların 500 gün boyunca sürmesi ile oluşacak maddi kayıpların önüne geçilmesi son derece önem arz etmektedir. Bölgenin turizm sezonunun dışında olan Ekim-Mart aralığında birkaç yıla yayılarak bu çalışmanın yapılması, özellikle bölgede yaşan hemşehrilerimizin taleplerinin başında gelmektedir.

Tüm bu hususlar dikkate alınarak, yapılacak olan çalışmaların turizm sektörü açısından sürdürülebilir politikalar doğrultusunda gerçekleşmesi, içinde gerçekleştiği doğal ortam ve ev sahibi olan yurttaşlar açısından oluşabilecek maliyetlerin minimize, faydanın ise maksimize edilerek, uzun bir dönemi kapsayacağı ifade edilen bu çalışmanın hem turizme can veren kaynaklara zarar verilmeksizin hem de turizmin hayat verdiği bölge insanının karşılaşması muhtemel sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar üzerinde görüş birliği sağlanması, bahse konu çalışmada alternatif yol ve yöntemlerin belirlenmesi, gerekli önlemlerin alınması ve söz sahibi olarak bölge insanının taleplerinin etkin bir şekilde tespit edilmesi ve muhtemel sorunların çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM iç Tüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 05/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 717 defa görüntülendi
*