Tarihi dokusu, doğası, plajları, izole hayatı ile her zaman dikkat çeken, Çanakkale’nin göz bebeği olan Bozcaada’da, şu günlerde insan seli yaşanıyor. Yurttaşlar akın akın Çanakkale’ye gelirken, Çanakkalelilerde tedirgin olmaya başladılar.
Türkiye’de tatile çıkılacağı zaman akla gelen ilk yerlerden olan Bozcaada, bu günlerde pandemi dönemindeki durgun ticaretin ve para dönüşümünün yaralarını sarmaya çalışırken, başka bir yerden kaygı düzeyi artmaya başladı. Gelen giden sayısının fazla olması dolayısıyla adada sirkülasyon ve hareket memnun edici olurken, pandemi sürecinde, Çanakkaleliler kaygılanmaya başladılar.
Türkiye’de en fazla vakaya sahip olan İstanbul’dan akın akın adaya gelen tatilciler, vaka sayısı bakımından Türkiye’de en iyi korunan, tam izole olan Bozcaada için risk oluştururlar mı? Çanakkale’de şimdilerde en çok sorulan soru bu olurken, adada deyim yerindeyse insan seli yaşanmaya devam ediyor.
Tunahan Ünsal