Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bir kardeşlik örneği “GÖKÇEADA”

Gökçeada ve Bozcaada’da yaşayan

Gökçeada ve Bozcaada’da yaşayan Rumların ruhani lideri metropolit Kyrillos Sykis’in devir teslim töreni gerçekleşti. Gerçekleşen törene katılan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ile dün röportaj yaptık. “Kardeşçe süren yaşantımız uzun yıllar devam edecek” diyen Başkan Çetin, Rum asıllı vatandaşlarımız ile Anadolu’nun farklı bölgelerinden adaya gelen Türk vatandaşlar arasında ayrımcılığın düşüncesi bile söz konusu değildir ifadelerinde bulundu. Gökçeada, kültürel zenginliği ile dünyaya örnek bir kardeşlik sergiliyor…

Kültürel zenginliği, doğası, turizm potansiyeli ve birbirinden farklı pek çok unsuru ile cezbedici bir coğrafya olan Gökçeada’da, geçtiğimiz gün, Bozcaada ve Gökçeada’nın ruhani lideri metropolit Kyrillos Sykis’in, devir teslim töreni gerçekleşti. Türkiye’nin en batısında yer alan iki adada yaşayan Ortodoks vatandaşların ruhani lideri olan Sykis’in devir teslim törenine, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’de katıldı. Çetin ile konuyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Başkan Çetin adadaki kültürel zenginlik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“İnsanlar nerede mutlularsa orada olmalıdırlar”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Şu anda Gökçeada’da, Rum vatandaşlarımıza ait bir azınlık ilk ve ortaokulu ve lisesi var. Bu öğrenci sayıları her geçen gün artıyor. Aynı zamanda Gökçeada’da köylerdeki kiliseler aktif ve Rum vatandaşlarımızın ibadetleri ile ilgili hiçbir sorun yok. Nisan ayında Paskalya, Ağustos ayında Meryem Ana Günleri kutlamaları ile ilgili hiçbir sorun olmadığı gibi, bu coğrafyada her türlü desteği kendilerine sağlıyoruz. İnsanlar inanç itibariyle, inandıkları doğrultuda nerede mutlularsa orada olmalıdırlar. Bireysel özgürlükler çok önemlidir.

“Karşılıklı saygı oldukça ortada sorun da kalmıyor”

İnsanlar karşılıklı olarak birbirlerine karşılıklı olarak saygılı oldukları sürece ortada hiçbir sorun kalmıyor. Rum asıllı Türk vatandaşlarımız ve Anadolu’nun farklı bölgelerinden adaya gelen Türk vatandaşlar arasında bırakın ayrıştırmacı politikaları, bu düşüncelerin olması dahi söz konusu değildir. Bu hassasiyeti her zaman bulunduruyoruz.

“Bu bizim kültürel zenginliğimizdir”

Bu bizim kültürel zenginliğimizdir. Rumların bu coğrafyada yüzyıllardır yaşadıkları sürede yaptıkları işlerle ciddi birikim sahibi insanlar. Bu günümüze bunları aktarmaları zenginliktir. Adada yaşamak farklı bir kültürdür. Onlar bu kültürü atadan, dededen yaşamış ve bilen insanlardır” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech