Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“İktidar, anayasal hakları gasp etmiştir”

CHP Çanakkale İl Başkanı

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural tarafından yapılan açıklamada, Baro başkanlarının Ankara’da uğradığı polis şiddeti ve engellemeler protesto edildi. Ural, açıklamasında “İktidar; Anayasal hakları gasp ederek sergilediği faşist ve diktatör tavırları ile savunmaya, hukuka ve adalete bakış açılarının ne olduğunu tüm kamuoyuna duyurmuştur” dedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde ülkemizi uluslararası düzeyde zor durumda bırakan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün yurttaşları tarafından üzüntüyle izlediği olaylar yaşanmaktadır. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ve barolarla ilgili yasa değişiklik girişimini savunmak için tepki gösteren baro başkanlarımız, Avukatlık mesleğinin asıl sorunlarının çözümü yerine, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesine yönelik çalışmaların yersizliğine dair itirazları için sembolik olarak 20’şer kilometre yürüyerek Ankara’ya ulaşmışlardır. Ankara girişinde baro başkanlarımız polis barikatıyla karşılaşmışlardır. Valilik kararıyla yürüyüşe izin verilmediğini belirten kolluk kuvvetleri, Baro Başkanlarımızın Anıtkabir’e kadar yürümelerine engel olmuştur. Şehrin girişinde polis tarafından durdurulan adalet savunucularımız, barışçıl toplantı ve gösteri hakkını kullanmak isteyince darp edilmişlerdir.”

“BAROLARIN BÖLÜNÜP PARÇALANMASI ADALETİ BİTİRİR”
“İktidar; Anayasal hakları gasp ederek sergilediği faşist ve diktatör tavırları ile savunmaya, hukuka ve adalete bakış açılarının ne olduğunu tüm kamuoyuna duyurmuştur. On binlerce avukatı temsil eden Baro Başkanlarının itilip kakılması, bağımsızlığın ve hukukun üstünlüğünü temsil eden cübbelerine yapılan saygısızlık, adalet bekçileri olan savunmanın temsilcilerine karşı gerçekleştirilmiş hukuk dışı tavır; bu ülkede anti demokratik uygulamaların olduğunu ispat etmiştir. Hak arama hürriyetinin güvencesi olan Avukatlık mesleğinin acil olarak çözülmesi gereken sorunları; yargılamada savunmanın giderek zayıflaması ve adalete olan güvenin zayıflaması konularının çözümü için gündem oluşturulması gerekirken, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi çalışmaları AKP’nin tamamen baroları, bazı grupların etkisi altına almak istemesi ve yargının da siyasallaşmasını isteyerek tek adam tarafından yönetilen bir baro sisteminin oluşturulması çabalarıdır.”

“Avukatların ekonomik ve sosyal anlamda ciddi sorunları bulunmaktayken, Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklikte ısrar edilmesinin altında yatan nedenler başkadır. Baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin görüşü alınmadan Avukatlık Kanunu’nda tek taraflı değişiklik yapmak yargının bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devleti anlayışına açıkça zarar verecektir. Çoklu baro demek, Avukatların aynı siyasi görüş çatısı alında birleşmesi, baroların bölünmesi demektir. Adli Yardım hizmeti alan vatandaşlarımızın mağdur edilmesi, avukatlık mesleğinin kurallarına uygun çalışıp çalışmadığı denetiminin sekteye uğraması demektir. Aynı siyasi görüş çatısı altında oluşan baroya mensup Avukatların üstlendiği davalarda, Hakim ve Savcıların iradelerinin etkilenmesi, yanlı kararlar verilmesine sebep olunması demektir. Baroların bölünüp parçalanması adaleti bitirir. Adaletin bittiği ülkede de refah ve huzur olmaz. Çoklu baro demek yargıyı ele geçirmek demektir. Barışçıl gösteri ve yürüyüş devletin lütfu değil, Anayasal bir hak olduğu unutulmamalıdır.”

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech