Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çan Belediyesi lojmanların yıkımıyla ilgili açıklama yaptı

Çan Belediyesi tarafından yapılan

Çan Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, eski lojmanların yıkıma başlanması süreci hakkında bilgilendirme bulunularak “Çan Belediyesi, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi hususunda ne kadar hassas ise aynı hassasiyeti kamu kaynaklarının kullanılması noktasında da göstermek zorundadır” denildi.

Çan Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şöyle dendi: “Çan Belediye Başkanlığı teknik ekiplerince mülkiyeti Çan Belediyesine kullanımı ise Çan kaymakamlığı ile ortak olan eski lojmanların kırk yılı aşkın süredir kullanımda olduğu kullanım ömrünün tamamlanmış olduğu yapının bakım ve onarım ile geri kazandırılamayacağı 2017 yılında tutanak altına alınmıştır. Yapı durumu tekrar incelenmiş, yapılan yazışmalar ve gelen kurum görüşleri sonucunda alınan yıkım kararı kesinleşmiştir. Süreç burada konaklayan iki vatandaşımıza izah edilmiş, yıkılma kararı alındığı andan itibaren lojmandan tahliyeleri için tüm kolaylıklar sağlanmıştır. Kişilere kalabilecekleri yeni konutlar tesis edilmiş, bulunan yerlerin bakım ve temizliği belediye tarafından yapılmış nakliye de belediye tarafından üstlenilmiştir.”

“Herkesin insan onuruna yaraşır yaşama hakkı olduğu gibi konut hakkı da anayasamız ile ayrıca düzenlenmiştir. Temel insan hakkı olan insanca yaşama hakkının Devletin yerelde tezahürü olan belediyeler tarafından da sağlanması en temel vazifelerimiz arasındadır. Can güvenliğinden yoksun yıkıma yüz tutmuş bina içerisinde, sağlıksız koşullar da yaşayan insanlarımızın bu durumuna, tarafımızdan kayıtsız kalınması mümkün değildir. Yıkım işini alan firma işini tamamlaması için ek süreler dahil kanunen kendine tanınan tüm süreleri tüketmiş olduğundan iş bitirilmediği halde ikinci bir ihale sürecine gidilmesi gerekecektir. Bu ise kamu zararı oluşmasına neden olacaktır. Çan Belediyesi, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi hususunda ne kadar hassas ise aynı hassasiyeti kamu kaynaklarının kullanılması noktasında da göstermek zorundadır. Bu bilinçle devam ettiğimiz yolda kötü niyetli kişilerce yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi hususu sevgili halkımıza saygı ile duyurulur.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech