Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Entegre Katı Atık tesisine yerinde inceleme

Kemel Köyü’nde faaliyetlerine devam

Kemel Köyü’nde faaliyetlerine devam eden Çanakkale Düzenli Depolama Sahasına, geçtiğimiz günlerde Vali Orhan Tavlı ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ziyarette bulundu. Vali Tavlı alanda incelemelerde bulundu.

Çanakkale Valiliğinin haberine göre; Kentsel atık sulardan 100 kat daha kirli olan çöp sızıntı suyu, yeni kurulan membran biyoreaktör ve nanofiltrasyon teknolojileriye özel olarak arıtıldığı EKAY projesi kapsamında 9 Mart 2020 tarihinde açılan çöp toplama alanından sızan suların arıtılacağı, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisine  3 yıl içerisinde yapılacak 400 Milyon TL yatırımla, geri kazanım tesisleri olarak mekanik ayırma – alternatif yakıt üretme- biyokurutma- kompost tesisleri kurulacaktır.

Proje ile atıklardan ikincil hammadde, alternatif yakıt ve kompost üretilecek ve atık yönetiminin finansmanına katkı sağlanacaktır. ÇAKAB Entegre Katı atık yönetimi projesi, idari teknik ve finansal yapısıyla sürdürülebilir bir katı atık yönetimi modeli olarak  örnek oluşturacak, bölgede katı atıklardan doğan çevre kirliliği yaşanmayacaktır.

Atık Yönetim Sistemi ile AB normlarına uygun yapılmış Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB)’nin Çanakkale Entegre Katı Atık tesisi projesi ile turistik ve tarihi dokuya sahip ilimizde çevre kirliliği, görüntü kirliliği, tarihi dokunun kirlenme riskini ortadan kaldırarak çevreye uyumlu, fonksiyonel bir proje olarak bölgede katı atıklardan kaynaklı çevre kirliliği sorunu yaşanmayacak ve üye belediyeler sıfır atık projesinde aktif olarak yer alacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech