Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Atalık Tohum Kuyruğu

Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından atalık tohumlardan yetiştirilen genetiği bozulmamış tohum ve fideler, ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor. Üç haftadır dağıtım yapılırken Koronavirüs salgını döneminde gıdanın önemini çok daha iyi anlayan vatandaşlar da sabah saatlerinden itibaren Gelincik Hobi Bahçesi önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise proje hakkında yaptığı açıklamada yerli tohum ekmenin önemine vurgu yaparak, “Tohum bir ülkenin bağımsızlığıdır. Bu anlamda yapılanların çok değerli olduğunu düşünüyoruz ki korona virüs salgınıyla bunu hem dünya hem de ülkemiz iyi anlamıştır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

 Çanakkale Belediyesi’nin geleneksel olarak gerçekleştirdiği Tohum Takas Şenliği bu yıl Koronavirüs salgını sebebiyle iptal edilmişti. Şenlikte dağıtılmak üzere yetiştirilen tohum ve fideler, Esenler Mahallesi’nde bulunan Gelincik Hobi Bahçesi’nde vatandaşlara ücretsiz dağıtmaya devam ediyor. Dağıtım kapsamında perşembe günü 420 sarı reçellik domates, bin 920 patlıcan, 350 reyhan ve 350 fesleğen fidesi, sosyal mesafe tedbirlerine uyularak vatandaşlara dağıtıldı.

 GÜLER: “YERLİ TOHUM ALIP BAHÇEME EKECEĞİM”
15 yıldır Çanakkale’de yaşayan Ahmet Güler, yerli tohum almak için iki haftadır geldiğini belirterek, “Yerli fide almak için burada kuyruğa girdik. Belediyenin bu hafta üçüncü dağıtımı… Ben iki haftadan beri geliyorum ama hep geç kalıyorum. Bu sabah erken geldim ama yine de kuyruğa girdik. İnşallah alırız. Kendimin hobi bahçesi var. Yerli tohum alıp, bahçeme ekeceğim. İnşallah alacağımı ümit ediyorum, mücadeleyi bırakmayacağım. GDO’lu ürünlerin zararlı olduğunu her zaman söylüyorum ve kendimde dikkat ediyorum. Pandemi süreci gıdanın ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi.” dedi.

Kuyruğa rağmen sırada bekleyip, fidelerini alacaklarını söyleyen Semra Güler, “Burada ata tohumlarından olan fidelerin dağıtıldığını tercih ettiğimiz için buraya geldik. Tohumlarından yetiştirilen fideleri alıp, toprağımızla buluşturacağız. Kuyruk da olsa burada sıramızı bekleyip, tohumlarımızı alacağız inşallah” diye konuştu.

ÇAKAR: “HİBRİT VE GDO’LU TOHUMLARDAN İYİ”
Erken saatlerde atalık tohum alabilmek için sıraya giren Erhan – Fatma Çakar çifti de yerli tohum olması daha güzel. Hibrit ve GDO’lu tohumlardan bıktığımız için geldik. Biz de kendimiz yetiştirip tohumunu almak için uğraşıyoruz. 10.00’da dağıtım yapılacak, yarım saattir bekliyoruz.”

Bir saatten fazla sıcak havada sıra bekleyen ve amacına ulaşan Gönül Yanar da yerli olduğu için tohumlardan özellikle almak istediğini belirtti.

MUTLUAY: “TOHUM BİR ÜLKENİN BAĞIMSIZLIĞIDIR”
3 yıl önce başlayan Tohum Sandığı Projesi ile birlikte yerli tohum ve fide yetiştirmeye başladıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Bu ülkenin genetik kaynaklarını korumak adına 3 yıl önce başlayan Tohum Sandığı projemiz gelişmeye devam ediyor. Bu anlamda yerli tohumlardan üretmiş olduğumuz fideleri, son 3 yıldır üretici ve ilgililerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bugün ile birlikte 14 binin üzerinde fideyi vatandaşlarımızla buluşturmuş olacağız. Bunun haricinde de belediyeye ait 20 dekar arazide hem tohumluk amacıyla hem de üretim amacıyla yerli tohumlardan oluşan fidelerimizi dikerek buradan üretim yapmayı planlıyoruz. Tohum bir ülkenin bağımsızlığıdır. Bu anlamda yapılanların çok değerli olduğunu düşünüyoruz ki korona virüs salgınıyla bunu hem dünya hem de ülkemiz iyi anlamıştır diye düşünüyorum. Çünkü, ilk başta salgının yayılmasıyla birlikte insanlar marketlere koştular yeteri miktarda gıdaya bulaşmak için. Çanakkale’de böyle bir şey olmadı. Bu bağlamda felsefemizin doğru olduğunu düşünüyor ve olumlu işler yaptığımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Gelincik Hobi Bahçesi önünde sabah saatlerinden beri sıraya giren vatandaşlar, sıcak havaya rağmen uzun kuyruklar oluşturdu.

Eylem Gözeldere

 

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech