Maskelere ‘reçete’ geliyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Corona virüsü sebebiyle talebin hızla arttığı maskelerle ilgili önemli bir karar alındığı duyuruldu. Açıklamada, “EN149 standartlarındaki maskeler sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilecek” ifadelerine yer verildi.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve yavaş yavaş tüm dünyayı etkisi altına alarak ciddi hastalıklara ve ölümlere yol açan Covid-19 Corona virüsü, Türkiye’de de paniğe sebep oluyor. Yüzlerce kişiyi enfekte eden ve resmi rakamlara göre ise 1 kişinin yaşamının yitirmesine sebep olan hastalık, beraberinde çeşitli önlemler de getirdi. Vatandaşlar sokaklara maskeyle çıkmaya, eldiven kullanmaya başladı ve medikal sektöründeki hijyen ürünleri deposu hızla tükendi.

Hal böyle olunca düne kadar 1 liraya satılan bir maskenin fiyatı 30-40 TL’ye hatta 100 TL’li rakamlara dayandı. Bu duruma ise geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından el atıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, EN149 standartlarındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında alınabileceği ifade edildi. Türk Eczacı Birliği yetkilileri de söz konusu maskelerin sadece sağlık profesyonelleri tarafından kullanan maskeler olduğunu belirtti.

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com