Tarla kuşuydu Juliet

Başrollerini Deniz Çakır, Engin Alkan, Fatih Al ve Mert Şişmanlar’ın paylaştığı ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ isimli tiyatro oyunu dün ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluştu.

Dün akşam saat 20.00’de ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde Çanakkalelilerle buluşan ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ isimli tiyatro oyunu seyirciden tam not aldı. Başrollerini Deniz Çakır, Engin Alkan, Fatih Al ve Mert Şişmanlar’ın paylaştığı oyun, izleyiciyi eğlenceli bir maceraya götürdü.

“Bu ne hal Juliet!”
Oyunun hikayesine gelince; Bir zamanların ünlü aşıkları Romeo ve Juliet gülünç ama bir o kadar da acıklı bir evlilik hikâyesinde buluşuyor. Efsane aşklar sonsuza dek sürer mi? Juliet bir oyun kahramanı olmayıp huysuz, mutsuz ve umutsuz bir ev kadını olarak karşınıza çıksa ne derdiniz? “Bu ne hal Juliet!” mi? Peki Romeo, Juliet’in rüyalarını süsleyen bir adam olmayıp vurdumduymaz uyuşuk bir ev erkeğine dönüşse ondan ne beklerdiniz? Bulaşıkları yıkamasını mı? İlişki ebedi bir sıradanlıkta ilerlerken; devamlı yemek, içmek ve kavga etmek üçgeninde mi sıkışır kalırız? Shakespeare peki, yarattığı karakterlerin sürekli didişen bir evli çifte dönüşmesine tahammül edebilir miydi? Sürekli kaynayan bir tencere aşkın sonsuza dek sürmesi için yeterli olabilir mi?

“Bulutların üzerinde insanı gezdiren aşk nasıl olur da böyle bir hale gelir?”
Ephraim Kishon’un mizah dolu kurgusunda, intiharın eşiğinden son anda dönen Romeo ve Juliet sefalet ve perişanlık içindeki evliliklerinde 30 yılı geride bırakmışlardır. Gündelik yaşantıda hiç de alışılageldiği gibi olmayan aşıklar, kimsenin hayal bile edemeyeceği bir hayat sürmektedirler. Birbirlerine dünyayı zindan ettikleri sıradan(!) günlerden birinde, onları yaratan Shakespeare bu kepazeliğe(!) bir son vermek üzere yanlarına gelir. Romeo ve Juliet’in hazin ve trajik hikayelerini mizahi bir yaklaşımla ele alan Ezop Sahne yapımı oyunda, “Bulutların üzerinde insanı gezdiren aşk nasıl olur da böyle bir hale gelir?” sorusuna yanıtlar aranıyor.

Esra Çanlı