Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan: “10 Esnaftan 9’u kredi alamıyor!”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, esnaf ve oda başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda yerel sorunları masaya yatırarak çözüm yollarını ele aldı. Özcan, toplantının amacının, ekonomik dar boğazda olan yerli esnafın sesini yetkili mercilere duyurmak olduğunu belirterek “Esnafın yükü çok ağır, masraflarımız yüksek, borçlarımız çok. Her 10 esnaftan 9’u kredi alamıyor. Biz bu sıkıntıları kendi içimizde paylaşarak rapor haline getirip bakanlığa sunacağız” ifadelerini kullandı.

Bayramiç Marangozlar Odası, oda başkanları ve esnaflarla bir araya gelerek yerel esnafın sorunlarının konuşulduğu bir toplantıya imza attı. Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun’un yer aldığı toplantıda, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Yıldırım, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Yüksel ile civar ilçelerden oda başkanları ve davetliler de hazır bulundu.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, toplantının ardından ise GÜNDEM’e konuştu. Özcan, göreve geldikleri günden bu yana tabanda bir kopukluk olduğunu ve amaçlarının bu kopukluğu gidererek kaynaşmayı sağlamak olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Tabanda bir kopukluk var”

“Biz göreve geleli 16 ay oldu ve başladığımızdan beri şunu görüyoruz ki, tabanda bir kopukluk var, yerel sıkıntıların genele duyurulmasında bir kopukluk var. Biz de bunu çözmek adına böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda seçilen odaların yönetim kurulu üyeleri ile de bir araya gelerek ne yapabileceğimizi değerlendirdik.”

“Esnafın yükü çok ağır”

“Burada amacımız, yerel sıkıntıları rapor halin getirip ilgili bakanlığa sunmak ve sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek. Yerel esnafın yaşadığı günlük sorunlar ne? Bunları ilgili birimler aracılığı ile çözeceğiz. Esnafın yükü çok ağır, masraflarımız yüksek, borçlarımız çok. Her 10 esnaftan 9’u kredi alamıyor. Biz bu sıkıntıları kendi içimizde paylaşarak rapor haline getirip bakanlığa sunacağız. 6 ayda bir de bu toplantıları gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

Esra Çanlı