Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
H. Ayşe İrim

Çözüme ulaşır mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu 1999’dan bu yana hep gündemde yer aldı. Neticede ortada kazanılmış bir hakkın kaybı söz konusuydu. Her seçim öncesi siyasi parti vaatlerinin içine serpiştirildi, seçimler sona erdiğinde ise bir kenara atıldı.

Dün itibariyle bu konuda yeni bir gelişme yaşandığını okuduk.

NTV’ye Sorun isimli programda konuşan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu. Melda Yücel Kocaalp’in konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Kılıç şunları söyledi: “Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdi. EYT’lerin düşüncelerini görüşlerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. ‘Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var’ dedi. Bir parça umutlandım. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.”

Bu açıklama anında tüm ülkede yankı buldu doğal olarak. EYT mağdurlarının oluşturduğu pek çok platform da bu bilgiyi bugün sosyal medya üzerinden paylaştı. Ortak görüş “En azından artık somut bir duyum var” olduysa da bir kesim net bir açıklama olmadıkça bu konunun yine unutulabileceği ya da mağdurlar aleyhine sonuçlanabileceği endişelerini de paylaşıyor.

Umalım da bu sefer gerçekten mağduriyetin giderilmesi yönünde adım atılmış olur.

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. Bu kanunun geriye doğru işletilmesi nedeniyle binlerce çalışan ve ailesi kazanılmış haklarını kaybetmiş oldu.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech