Çanakkale Turistik Otelciler Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, Kaz Dağları’yla ilgili açıklama yayınladı. Aydeğer, “Son Dönemde Kirazlı Balaban Tepesinde süregelen altın madeni çalışmaları nedeniyle Çanakkale’miz ülkemiz genelinde negatif bir gündemin ismi oldu” şeklinde konuştu.
Kaz Dağları’nda devam eden maden arama çalışmaları ve ağaç katliamıyla ilgili Çanakkale Turistik Otelciler Derneği Başkanı Armağan Aydeğer de açıklama yaptı. Aydeğer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Son Dönemde Kirazlı Balaban Tepesinde süregelen altın madeni çalışmaları nedeniyle Çanakkale’miz ülkemiz genelinde negatif bir gündemin ismi oldu. Bir Bölgenin turizm zenginliği yaşamı güzelleştiren doğal ve beşeri kaynakların gücü ve çeşitliliği İle ölçülebilir. En basit ifadesi ile yaşam kaynaklarının zengin olduğu yerde turizmde zengindir. Bizler bu nedenle en önemli yaşam kaynaklarımızdan doğanın ve onu oluşturan ağaç, bitki örtüsü, su kaynakları ve hayvan çeşitliliğinin risk altında olduğu ile ilgili iddialardan endişe duyuyor, sürecin hassasiyetle takip edilmesini, en küçük ihmalin oluşmamasını, toplumu kaygılandıran konuların bilimsel yaklaşımlar ve geçmiş tecrübeler ile aydınlatılmasını, kamuoyunun süreç ile ilgili bilgilendirilmesini bekliyoruz.”