Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tevfikiye’de sanat dolu günler

Yapılan çalışmalar ve yatırımlarla

Yapılan çalışmalar ve yatırımlarla artık ismi ön planlara çıkan, Arkeo-Köy Tevfikiye’de, geçtiğimiz günlerde üçüncü Sanat Günleri gerçekleşti.

2018 Troia Yılı’nda,  OPET tarafından hayata geçirilen Tarihe Saygı Projesi kapsamında Tevfikiye Köyü, Arkeo-Köy’e dönüştürülmüştü. Yenilenen ve bambaşka bir atmosfere bürünen Tevfikiye Köyü’nde yapılan kültür ve sanat etkinliklerinin üçüncüsü gerçekleşti. Sanat Günleri vatandaşlar tarafından oldukça ilgi gördü.

Farklı sanat dallarında üretim atölyelerini odağına alan etkinlik kapsamında özellikle çocuklara yönelik yaratıcı aktiviteler düzenlendi. Çanakkale’den genç sanatçı ve tasarımcıları sanatseverlerle buluşturan etkinlikte ziyaretçiler, yerel ürünleri de keşfetme imkanı buldu. Çanakkale’deki ilköğretim okullarıyla hayata geçirilen Arkeoloji Atölyesi, 3. Sanat Günleri’nde bu kez 9-12 yaş grubu çocukları özgün bir arkeoloji macerasına çıkardı. Troya Ören Yeri ziyaretiyle başlayan etkinlikte öğrenci ve veliler Ören Yeri konusunda arkeologlardan bilgi alırken, devam eden kazı çalışmalarını yerinde gözlemleme imkanı buldu. Anlatımlı Troya Müzesi turunun ardından Tevfikiye OPET Arkeo-Köy’deki arkeolojik kazı ve restorasyon atölyeleri gerçekleştirildi.

  1. Sanat Günleri kapsamında açılışı yapılan ve “Geçmişin Sınırında” başlığını taşıyan sergide; Berka Kınay, Berna Tükel, Burak Topçakıl, Erdal Sezer Gökçe Kınay, Hakan Yeleş, Hasan Avni Koçak, Helin Sude Boztepe, Orhan Mert ve Zafer Geyikçi’nin resim, fotoğraf, seramik, video gibi farklı güncel eserleri bir araya getirildi.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech