Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Havuz keyfi, kâbusunuz olmasın!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ecem Açıkgöz, düzenli klorlanan havuzların bile hem çocuklar hem de yetişkinler için enfeksiyon kaynağı olabileceğini söyleyerek aileleri uyardı.

Düzenli olarak klorlanan havuzların bile hem çocuklar hem de yetişkinler için enfeksiyon kaynağı olabileceğini belirten İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ecem Açıkgöz, havuzlarda enfeksiyon hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Havuzlar enfeksiyon kaynağı olabilir

Okulların tatil olması ve havaların ısınmasıyla birlikte oteller, tatil siteleri ve su parklarının havuzları özellikle çocukların akınına uğramaktadır. Anne babalar genellikle bu havuzların dezenfekte olduğunu düşünmekte ve havuzlardan enfeksiyon kapılmayacağını sanmaktadırlar. Ancak, bilinenin aksine düzenli klorlanan havuzlar bile hem çocuklar hem yetişkinler için enfeksiyon kaynağı olabilmektedir. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde yüzme havuzu kaynaklı ishal salgınları rapor edildiği bilinmektedir.

Çocuğunuz eğlenirken enfeksiyon kapabilir

Tatil planlarında su parkı olan alternatifler çocuklu aileler için ön plana çıkabilmektedir. Otellerin veya su parklarının havuz ve eğlence aletlerinde bulunan su kendi içinde devir daim yapmaktadır. Aynı anda yüzlerce insanın kullanabildiği bu tür eğlence havuzlarında hala standart hale getirilmiş bir kontrol yöntemi mevcut değildir. Özellikle çocukların tercih ettiği eğlence havuzlarında kendi içinde devir daim olan su çok kolay bir şekilde enfeksiyon kaynağı haline gelerek ishal salgınına neden olabilmektedir.

Şişme havuzlar masum olmayabilir

Plastik şişme su havuzları genellikle şehir şebeke suyu ile doldurulmaktadır. Şişme havuzlar okul, kreş gibi ortamlarda aktivite amaçlı olarak kullanıldığı zaman aynı anda çok sayıda çocuk tarafından kullanılmaktadır. Bu durumda şişme havuzları kolaylıkla enfeksiyon kaynağı haline getirmektedir. Evde de kullanılabilen şişme havuzlar, aynı evde yaşayan çocukların haricinde başka çocuklar tarafından da kullanılıyorsa dikkatli olunmalıdır. Kusma ve ishali olan çocukların kullanmaması gereken şişme havuzlarda; çocukların havuza girmeden önce sabun ile duş aldırılması, çocuğun havuzda su yutmaması, kirli bezi olan çocukların havuzdan uzak tutulması, çocuğun gaita kaçırması durumunda havuzun boşaltılarak temizlenmesi ve güneş altında en az 4 saat kurutulması enfeksiyon bakımından önemlidir.

Çocuğunuzu saat başı havuzdan çıkarın

Çocukların uzun süre havuzda kalmaları enfeksiyon bakımından riskli sonuçlar yaratabilmektedir. Halk arasında yüzücü kulağı olarak bilinen ve özellikle yüzme sonrasında görülen akut otitis eksterna uzun süre havuzda kalınmasının ardından yaşanabilmektedir. Travmatize olmuş dış kulak yolunun yüzme havuzundaki su ile uzun süreli teması sonrasında mikrop kapmasına bağlı olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir. Yüzücülerde sık görülen yüzücü kulağından hem kendinizi hem çocuğunu korumak için;

 • Kulaklar kuru bir havluyla temizlenmeli, kulak çubuklarından uzak durulmalı
 • Saat başı havuzdan çıkılmalı
 • Kulaklara havuz suyu kaçtıysa baş her iki yana eğilerek çıkartılmasına özen gösterilmelidir.

Sızdırmaz bezler mikrop saçabilir

Havuz için tasarlanmış su geçirmez alt bezleri veya pantolonlar belli bir süre için çocuk altına yaptığında gaitanın kabaca dışarı sızmasını engellese de gaitada olabilecek mikropların havuz suyuna bulaşmasını engellememektedir. Bu yüzden ishali olan çocuklar bu bezleri kullansa dahi havuza girmemelidir. Çocuk sağlıklı ve bu bezler ile havuza girmiş ise çocuğun altı yarım saat ya da 45 dakika da bir kontrol edilmelidir. Dolu bezler havuzdan uzak bir alanda değiştirilmelidir. Bez değiştirildikten sonra eller mutlaka su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Çocuğunuzu Havuz Enfeksiyonundan Korumanın 10 Yolu;

 • Yüzülecek havuzun suyu berrak olmalı ve havuzun dibi net olarak görülebilmelidir.
 • Havuzun düzenli olarak denetlendiğinden ve kontrol edildiğinden emin olunmalıdır.
 • Cryptosporidiuma (su kaynaklı bir parazit) bağlı ishal yaşanmışsa ishal düzeldikten sonraki 2 hafta içinde havuza girilmemelidir.
 • En önemli noktalardan biri de havuzun gider ve devir daim yapan boru veya kanallarının güvenlik önlemi alınmış olduğundan emin olunmalıdır. Yüzme havuzundan sorumlu cankurtaranın bulunması ve boğulma vakalarına karşı gerekli önlemlerin alındığından emin olunmalıdır.
 • Açık yarası olan kişiler havuza girmemelidir.
 • Havuza girmeden önce mutlaka sabun ile duş alınmalıdır.
 • Havuzun içinde havuz suyunu ağıza alınmalıdır. Çocukların da havuz suyunu ağzına almamasına özen gösterilmelidir.
 • Havuzda en fazla bir saat vakit geçirilmelidir. Saat başı havuzdan çıkılmalıdır. Havuza tekrar girilecekse, dinlenip yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.
 • Havuzdan çıktıktan sonra kulaklar havlu ile kurulanmalıdır. Baş her iki tarafa eğilerek kulaktaki suyun tam olarak çıkması sağlanmalıdır.
 • Tuvalet veya bez değiştirildikten sonra mutlaka eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech