Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Konuşulan fiyatlar üreticiyi tedirgin ediyor”

Çanakkale’de yoğun olarak üretilen

Çanakkale’de yoğun olarak üretilen meyve suluk şeftali üreticisinin, kilogram başına 40 kuruşluk fiyatlar yüzünden tedirgin olduğunu belirten Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, “Üreticinin mağdur olması firmalara da yansır. Herkesin elini taşın altına koyması gerek.” dedi.

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, meyve suluk şeftali fiyat açıklaması yaptı. Başkan Kaya; “İlimizde birçok ürün yetiştiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Burada en yoğun olarak ürütülen ürünlerden biri de şu günlerde bölgemizde başlayan şeftali hasadıdır. Bölgemizde ve Bursa bölgesinde meyve suluk şeftali toplayan firmaların geçtiğimiz yıllarda verdikleri fiyatları bu yıl revize etmeleri beklenirken, 40 kuruşların konuşulması üreticiyi tedirgin etmektedir. 200 ml meyve suyunun marketlerde 45 ile 70 kuruşa satılırken verdikleri fiyatları marketlerde 200 ml meyve sularını 1 TL ile 1,80 TL’ye kadar satıldığı şu günlerde, firmaların ellerini vicdanlarına koyması gerekmektedir. Konuşulan fiyatların üretici kanadından benimsenmemektedir. Hasadın hızlanacağı şu günlerde üreticiyi memnun edecek fiyatların oluşması için firmaların rekabetçi fiyatlarla üreticiye gelmesi gerekmektedir. Fiyatlar bu durumdayken, birçok üretici bu fiyattan alım yapılmasının toplama fiyatlarını bile karşılamadığını belirtiyor. Dikkat çekmek istediğim nokta şu; raflardaki meyve suyu satış fiyatları düşmemesine rağmen alım fiyatları neden yüzde yüz oranında düşüyor? Üretici mağduriyeti firmalara da yansır. Firmaların üreticinin çıkarlarını düşünmesi gerekiyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor.

Çanakkale’de meyve suyu yapımı için meyve alımı yapan beş tane firma var. Bu firmaların daha özverili çalışması gerekiyor. Ama bu firmalar bu fiyatlardan alım yapmak için ısrarlarını sürdürürse üretici büyük problemler yaşar. Bu düzensizliğe, bu vicdansızlığa artık bir son verilmeli. Yeter artık. Sanayici aklını başına alsın. Bu sektörün üreticileri meyve suluk sanayicisinin amelesi değil. Kazan kazan modeli oluşmadıktan sonra, tesislerinde bu ürünü önümüzdeki yıllarda bulamayacaklar ve bu sektördeki istikrarı da bozacaklar. En son en büyük zararı üreticiyle birlikte kendileri göreceklerdir.

Şu unutulmamalıdır ki bu sektörün en büyük aktörü üreticidir. Sektörün en büyüğünden bile, biz daha büyüyüz. Sanayici fiyatlarını gözden geçirmelidir. Üretici kazanmadan sanayici kazanamaz. Önce üreticiye kazandıracaklar, sonra kendileri zaten kazanacaklardır.” dedi.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech