Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇTSO’dan dış ticaret atağı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu, Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehrine Dış Ticaret Heyeti düzenleyerek resmi temaslarda bulundu. Çanakkale’nin öne çıkan sektörleri hakkında bilgilendirme sunumu yapılan ziyaretlerde ticari işbirlikleri için görüşmeler yapıldı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın haberine göre Oda Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Başkan Yardımcıları Fahrettin Ersoy, Murat Aydoğdu, Sayman Üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu Üyeleri, Berkin Karaca, Deniz Tennioğlu, Ersin Kahraman, Volkan Temiz, Genel Sekreter Sema Sandal ile Proje Uzmanı Gökhan Doğru’nun hazır bulunduğu ÇTSO Dış Ticaret heyeti, Filibe Ticaret ve Sanayi Odası, Filibe Türkiye Başkonsolosluğu ve Filibe’de ticaret yapan Türk firmalarına ziyaretler gerçekleştirdi.

Filibe Dış Ticaret faaliyeti hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Bulgaristan’ın zengin tarihinin önemli bir tanığı olan Filibe aynı zamanda 2019 yılı Avrupa Kültür Başkenti. 7 asırlık geçmişe sahip olan şehir, Osmanlı döneminde de Doğu Rumeli’nin merkeziydi. Bizler, geçmişten günümüze kadar gelen tarihi ve kültürel birliğimizden aldığımız güç ile Filibe’de ticari işbirlikleri için köprüler kurmak, bölgemizin öne çıkan sektörlerini tanıtmak üzere Yönetim Kurulumuz ile Dış Ticaret Heyeti faaliyeti düzenledik.” dedi.

“FİLİBE BÖLGEMİZİN KARA YOLUYLA AVRUPA’YA AÇILAN İHRACAT KAPISINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK MERKEZ”

ÇTSO heyeti ilk olarak, Filibe Ticaret Ataşesi Sayın Mehmet Ali Erdem ve Uzman Deniz Yumer’in katılımlarıyla,  Filibe Ticaret ve Sanayi Odasında Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dobrina Prodanova ile bir araya geldi. Başkan Prodanova, Filibe ve Bulgaristan’ın genel ticaret yapısı, işleyişi, yatırım olanakları ve yapılabilecek işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Bu sunumlarda da gördük ki Filibe’nin ticari potansiyeli orta ve uzun vadede sadece Ülkemiz için değil Avrupa ve Balkan ülkeleri için de yakınlığı açısından önemli bir yatırım ve lojistik merkezi haline gelecek. Filibe son dönemde aldığı yerli ve yabancı yatırımlarla Avrupa’nın üretim merkezi olmaya aday. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak bizler üyelerimizin dış ticaretini geliştirmek ve desteklemek üzere alternatif pazarlara taşımalı, aynı zamanda ithal etmek zorunda olduğu ürünleri daha ucuza mal etmeleri için araştırmalar yapmalıyız. Filibe Dış Ticaret ziyaretimiz bu hedef doğrultusunda, Filibe Ticaret Müşavirliğimizin ve Filibe Başkonsolosluğumuzun destekleriyle gerçekleştirildi. Filibe Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretimizde, Genel Sekreterimiz Sema Sandal tarafından Çanakkale’mizin potansiyeli ve öncelikli işbirliği yapılabilecek sektörleri ile Çanakkale-Bulgaristan özelinde gerçekleştirilen dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla yapılabilecek işbirlikleri hakkında sunum yapıldı. Karşılıklı olarak yapılan bilgilendirme sunumlarında belirlenen sektörlerde derinlemesine işbirlikleri yapılması için çalışma başlatılmasına karar verdik. Yönetim Kurulu olarak bizler öncelikle dış ticaretimizi geliştirmek için Balkanlar başta olmak üzere karadan ve denizden kısa mesafelerde ulaşabileceğimiz yakın ülkelerde derinlemesine dış ticaret çalışmaları yapmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için ilk adımı Filibe’de attık.” ifadelerine yer verdi.

“ÜYELERİMİZİN DIŞ TİCARETİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA İŞ FORUMLARI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ DÜZENLEYECEĞİZ”

Başkan Semizoğlu, Filibe Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinden sonra sırasıyla, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu ve Filibe’de faaliyet gösteren Nukon Bulgaria LTD ve i Techno Aktaş AD firmalarının ziyaret edildiğini belirterek; “Filibe Başkonsolosluğunda Başkonsolosumuz Sayın Hüseyin ERGANİ, Ticaret Ataşemiz Sayın Mehmet Ali Erdem ve Uzman Deniz YUMER’in katılımlarıyla gerçekleştirilen görüşmede Filibe ve Bulgaristan ile Çanakkale ve Türkiye ticareti hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Çanakkale’nin öncelikli sektörleriyle ve yapmak istediğimiz işbirliklerini masaya yatırdık. Filibe ve Bulgaristan özelinde ilimizde gerçekleştirilebilecek dış ticaret faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Kendilerine verdikleri değerli bilgiler ve Filibe ziyaretimiz boyunca gösterdikleri desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Konsolosluk ziyaretimiz sonrasında, Filibe’de faaliyet gösteren Nukon Bulgaria LTD ve i Techno Aktaş AD firmalarını ziyaret ettik. İki firmamızın da başarı hikayeleri göğsümüzü kabarttı, gururlandık. Firmalarımızla Bulgaristan’da ticaret yapmanın kolaylıklarını ve zorluklarını görüştük. Bundan sonraki süreçte yakın bölgemizde yer alan ülkelere ziyaretlerimiz devam edecek. Hedefimiz ziyaretler sonucunda belirlenen sektörlerde işbirliklerini geliştirmek üzere “İşbirliği Forumları” ve ardından firmalarımızla “İkili İş Görüşmeleri” düzenlemektir.” diyerek Bulgaristan’da yatırım veya ticaret yapmak isteyen üyelerin Oda ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabileceklerini ifade etti.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech