Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Soykan’dan Önemli Uyarı

Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali

Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Soykan, yevmiye defterlerinin kapanış tasdikleri ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Soykan, Haziran ayı sonuna kadar kapanış yapılmayan defterler için 7 bin 658 TL idari ceza uygulanabileceğini kaydetti.

Mükellefleri yevmiye defterlerinin kapanış tasdikleri hakkında uyaran Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Soykan, 2018 yılına ait yevmiye defteri kapanış onayının Haziran ayı sonuna kadar yaptırılmaması halinde 7 bin 658 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalınabileceğini bildirdi.

“1 TEMMUZ 2019’A KADAR ONAYLANMALI”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soykan, “6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 64. maddesine göre her tacir, ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri, açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak ve yevmiye defterinin kapanış onayını, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar yaptırmak zorundadır. Bu çerçevede 2018 yılı yevmiye  defterlerinin kapanış onaylarının; hesap döneminin altıncı ayının sonuna yani 30 Haziran 2019 tarihine kadar yaptırılması  gerekir.

Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Gelir Vergisi Mükellefleri, Kolektif Şirketler, Adi Ortaklıklar, (Bilanço Esasına Göre Defter Tutan) Anonim Şirketler, Limited Şirketler, İş Ortaklıkları, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler. Adi Komandit Şirketler, Kooperatifler, Dernek ve Vakıfların İktisadi İşletmeleri, yevmiye defterlerinin kapanış onaylarını kanunda belirtilen süre içinde yaptırmalıdır.

Kapanış onayı olmayan ticari defterlerin ticari davalarda delil olarak kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır. TTK Hükümlerine göre yevmiye defterine kapanış onayının yapılmaması halinde TTK’nun 562/1-c maddesi gereğince 2019 yılı için 7.658,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ticari defterlerin davalarda delil niteliğinin olması ve herhangi bir cezai müeyyideyle karşılaşılmaması için 30 Haziran 2019 tarihine kadar yevmiye defterinin kapanış onayının yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Türk Ticaret Kanunu’na göre 2018 yılında fiziki ortamda tutulan yevmiye defterlerinin, (30 Haziran 2019 tarihi Pazar gününe denk geldiği için) 1 Temmuz 2019 Pazartesi gününe kadar noterlere ibraz edilip son kaydın altına noterce ‘Görülmüştür’ ibaresinin yazılarak mühür ve imza ile onaylanması gerekmektedir.” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech