Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencilerinin hazırladıkları mezuniyet sergisinin açılışı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Gerçekleşen sergide ortaya konan eserler beğeni gördü. Serginin açılışını ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir birlikte gerçekleştirdi.
ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları bölümü öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak hazırladıkları eserler geçtiğimiz günlerde halkın huzurunda görücüye çıktı. Son sınıfta okuyan 16 öğrenci tarafından hazırlanan eserler “Geleceğimizin elinden geleneksel sanatlarımız” adı ile Piri Reis Müzesi’nde açıldı.
Gerçekleşen serginin açılışına ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir de katıldı.
“Bu sanatlar ruha hitap ediyor”
Sergi ile ilgili Rektör Sedat Murat, “Birkaç tabloya baktım o kadar harika eserler, özellikle seramik üzerine işlenmesi bunların oluşturulması oldukça zor. Tabloları gördüm hayran kaldım. Geleneksel Türk Sanatlarıyla ilgili son yıllarda ülkemizde gerçekten önemli gelişmeler var. Sanat özellikle ruha hitap ettiği zaman bana göre gerçek değerini bulur. Bu sanatlar ruha hitap ediyor” dedi.
“İstanbul’da görmediğimiz eserler Çanakkale’de sergileniyor”
Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Bugün Güzel Sanatlar Fakültemizle bir organizasyon içindeyiz. Onlarla daha önce çalışmaya başlamıştık. o işbirliğinin o beraberliğin sonuçları, meyveleri ortaya çıkmaya başladı. Az öncede gördük ki İstanbul’da bile göremediğimiz güzellikteki eserler Çanakkale’de sergilenmeye başladı” diye konuştu.
Düzenlenen sergi Çanakkaleliler tarafından 28 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.
Tunahan Ünsal