Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’den Laiklik Karşıtlığına Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Öğretmen Konuk Evi bahçesinde Hayrat İnsani Yardım Derneği tarafından dağıtılan laiklik karşıtı kitapçığa tepki göstererek, “Bu kermes derhal kaldırılmalıdır. Bu kermesi düzenleyenler ve izin verenler hakkında ivedilikle soruşturma başlatılmalıdır.” dedi.

“Ülkemizde özellikle son zamanlarda laiklik karşıtı eylemler ve etkinlikler hızla artmaktadır. Bu süreçte bu eylem ve etkinliklerin maalesef devlet eliyle, olanaklarıyla ve destekleriyle yapıldığını da üzülerek görmekteyiz.” diyerek açıklamasına başlayan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Dün Eğitim-Sen ve Eğitim-İş olarak ortak düzenlenen basın açıklamasında açıkça belirtildiği gibi Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan 2 yıllık protokole dayanarak okullarımızda çocuklarımıza ‘milli ve manevi değerlerin toplumdaki bireylere kazandırılması’ adı altında vaazların ve din hizmetleri sunumlarının yapılmasına izin verilmiştir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Buradaki temel amaç laik ve bilimsel eğitimden çocuklarımızı koparmak ve dinsel eğitime yöneltmektir.

Bugün aynı anlayış, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Öğretmen Konuk Evi bahçesinde ne idüğü belirsiz, adına da Hayrat İnsani Yardım Derneği denilen bir dernek tarafından kermes düzenlenmektedir.

Bu kermeste çok da üzülerek görüyoruz ki kendi ideolojileri doğrultusunda laiklik karşıtı propaganda yapılmaktadır. Bu derneğin hazırladığı ve bu kermeste dağıttığı ‘Suriye Raporu’ adlı yayınında açıkça laik Türkiye Cumhuriyetine ve Anayasamıza saldırı yapılmaktadır. Hazırlanan raporun 29. sayfasında Laik Yapının Düzeltilmesi başlığı altında şu ifadeler yer almaktadır;

‘Suriye’de ve diğer tüm İslam beldelerinde Türkiye’nin laik görüntüsü en büyük problemi oluşturmaktadır. Laik bir Türkiye’nin tüm İslam dünyasında da İslami cihetle söz sahibi olması mümkün değildir. Tüm Ehlisünnet toplumları barındıran devletlerin çektiği en büyük sıkıntı da budur. İslami hassasiyeti olan dünya Müslümanları, zahirde takva görüntüsü yüksek olan Suudi Arabistan tarafına ve Selefi düşünceye kaymaktadırlar. Bu sebeple Türkiye Anayasasından Laiklik ilkesi çıkarmalı, bugünkü gençliğin anlayacağı tarzda, iletişim araçlarını da kullanarak etkin bir şekilde İslami eğitim üzerinde durulmalıdır.’

GÜNEŞHAN, ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Buradan Sayın Valiye ve İl Milli Eğitim Müdürüne sesleniyoruz; Laik Demokratik düzenimizi yıkmayı hedeflemiş olan bir dernek tarafından düzenlenmekte olan bu kermes, derhal kaldırılmalıdır. Bu kermesi düzenleyenler ve izin  verenler hakkında ivedilikle soruşturma başlatılmalıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu dernek ve kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. 57 İslam ülkesi içerisinde demokratik ve laik olan tek devlet Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bunu herkes böyle bilmeli ve kabul etmelidir.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Türkiye Cumhuriyeti asla şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar ülkesi olmayacaktır.’

Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik bir ülke olarak ilelebet var olacaktır.”

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech