Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çavdar’dan annelik izni uyarısı

Türk Sağlık Sen Çanakkale

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, sağlık çalışanlarının annelik izni kullanmalarında sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Çavdar, yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın vermiş olduğu bir davete katılım sağlayan sendikaların ve derneklerin de bulunduğu bir toplantıda Çanakkale’nin genç nüfusa ihtiyacı olduğunu ve bu doğrultuda İl Sağlık Müdürlüğü’nün birtakım çalışmalarının olduğunu belirtmişti. Evet, Çanakkale’nin memur şehri olduğu ve yaşlı bir nüfusa sahip olduğu bir gerçektir. Ancak yapılan çalışmalarda bir takım sıkıntıların olduğu apaçık ortadadır.

Sağlık müdürlüğü olarak genç nüfusu arttırmak için çalışma yapıyoruz deyip 112 birimlerinde görev yapan ATT ve Paramedik kadrolarındaki sağlık çalışanlarının doğum öncesi ve sonrasında 112 birimine hizmet edemeyecekleri gerekçesiyle hastanelerde görevlendireceksin. Hiç bir yasal dayanağı olmayan bu görevlendirmeler görevli sağlık çalışanları huzursuz etmekte ve resen yapılan görevlendirmelerden muzdarip olmaktadırlar. Yıllarca mücadele verilip kazanılan annelik izni hakkı nöbet tutamadıkları gerekçesiyle gasp edilmektedir. Genç bir çalışma grubuna sahip olan 112 çalışanları bu uygulama neticesinde nasıl doğum yapıp genç nüfusa katkı sağlayacaklardır. Doğurmanın ceza olarak nitelendirildiği bir zamanda genç nüfusa katkı sağlamak pekte mümkün görünmemektedir.. Reysen yapılan görevlendirmelerde amaç kurumların personel ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca yapılan geçici görevlendirmeler de süre yılda altı ay geçmez ibaresine rağmen kanun hiçe sayılıp bir yıllık görevlendirmelerde yapılmaktadır. Yapılan bu uygulama yasal olamadığı gibi aynı zamanda hak gaspı olduğu da açıktır. Yöneticilerin görevlerini kötüye kullandığının göstergesidir.

Doğum sonrası nöbetten muaf tutulan annelere verilen bu izinlerin devletin anneye değil bebeğe verdiği hak olduğu ve çocukların anneyle kaliteli vakit geçirmesi için çocuğa verdiği bir izindir ve annenin idari birime dilekçe verse dahi nöbet tutamayacağı ve tutturulamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca bir yanlış uygulama da Çan Devlet Hastanesi Başhekiminden gelmiştir. Çan Devlet Hastanesi başhekimine 657 sayılı kanun gereğince, kadın memurlara hamileliğin 24. haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceğinden, analık izni süresinin bitiminden itibaren bu kanunda öngörülen dönem ve sürelerde doğum izni kullanan personele icap, branş ve diğer gece nöbeti/vardiyası verilemeyeceğini defalarca bildirmemize rağmen uygulamadan vazgeçmemiş ve ısrarını sürdürmüştür. Kanun dışı hareket eden ve uygulamasını sürdüren başhekimin iş bilmez olduğu açıkça ortadadır. Yöneticiler kurumları kanun ve yönetmeliklere göre yönetmelidirler. Bu kurumların devletin kurumları olduğunu babalarının özel şirketlerini yönetmedikleri bilmelidirler.

Şimdi buradan İl Sağlık Müdürüne ve Çan Devlet Hastanesi Başhekim Uz. Dr. Gürkan Çoban a sormak istiyorum? Hanginizinki doğru bir uygulamadır?

Biriniz keyfi uygulamayla hak gaspı yaparken diğeriniz de kanunda belirtildiği halde ben yaptım oldu zihniyetiyle hareket etmektesiniz. Yaptığınız uygulamalar emsal teşkil etmektedir. Her iki yanlıştan da derhal dönülmeli ve yanlış uygulama yapan yöneticiler hakkında gerekli yasal işlem başlatılmalıdır.

Buradan Sayın Valimize de seslenmek istiyorum. Kurumları yönetenlerin kanuni dayanakları olmadan çalışanların haklarının gasp edilmesine müsaade etmemenizi ve ben yaparım olur mantığını kurumlardan uzak tutmanızı istiyorum. 112 çalışanları kendi kurumlarında görev yapmaları kanunların onlara verdiği haktır ve aksi uygulama da bulunan yöneticiler hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılması esastır.”

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech