Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BRE, DOĞAN

Tarih sayfalarından, anlatmaya devam

Tarih sayfalarından, anlatmaya devam ediyoruz. Bugün de orta öğrenim yıllarımızdan, hâlâ kulaklarımızda kalan,”Bre Doğan” sözünün hikâyesini anlatalım istedik. Buyurunuz. Kosova Meydan Savaşı’nda büyük bir bozguna uğrayan Haçlı orduları, Macar Kralı Sigismund’un liderliğinde, büyük bir birlik oluşturdular. Bu birliğe, Avrupa devletlerinin hemen hepsi katılmıştı. 130 bin kişilik bir ordu ile Bulgaristan’a girdiler ve Doğan Bey tarafından korunan Niğbolu Kalesi’ni kuşattılar. Durumu haber alan Yıldırım Bayezıd, harekete geçerek yardıma koştu. Kalenin çevresi tamamen kuşatıldığı için herkes merak içindeydi. Her ne olursa içerden bir haber alınmalı ve ona göre hareket edilmeliydi. Bunun için kafa yoran Yıldırım Bayezıd, hiç kimseye haber vermeden, bu görevi kendisi yapmaya karar verdi. Gecenin karanlığından faydalanarak, atını sürdü ve gitti. Niğbolu Kalesi’nin çevresi karanlıklar içindeydi. Kaleyi kuşatan Haçlı askerlerinin, yer, yer yaktıkları ateşler, havadaki esrarengizliği bir kar daha arttırıyordu. Yıldırım Bayezıd, içki içe, içe sarhoş olan devriyeler arasından geçerek, kale duvarının yanına kadar geldi ve gecenin sessizliğinden yankılanan bir sesle haykırdı:

“- Bre Doğan! Bre Doğan!”

DOĞAN BEY

Haçlılara teslim olmayı reddeden Doğan Bey, her an tetikteydi ve meraklı bir bekleyiş içindeydi. Duyduğu bu ses merakını büsbütün arttırdı. Evet, yanılmıyordu; bu ses Sultan’ın sesiydi ama nasıl olabilirdi ki? O ses kale duvarlarında bir defa daha yankılanınca, heyecan ve sevinç içinde karşılık verdi:

“- Buyur saadetlü hünkârım!” “- Bre Doğan, halin nicedir?”

“- Halimiz gördüğün gibi Sultanım. Elimizden geleni yapar, kaleyi düşmana vermeyiz!” “- Hele dayanın! İşte biz dahi geldik!”

Yıldırım Bayezıd geldiği gibi geri dönerken, kale içinde adeta bayram vardı. Artık moraller yerine gelmiş, düşmana karşı olan dayanma güçleri, artabileceği kadar artmıştı. Ya düşman? İçlerinde Yıldırım Bayezıd’ın kale duvarlarında yankılanan sesini duyanlar olmuş, ama ne olduğunu anlayamamışlardı. Onlar o sırada, “Osmanlı Padişahı’nın kaçtığını” iddia ediyorlardı. İşi daha da ileri götürerek, “Mısır’daki Memluk Sultanı’na sığındığını” söyleyenler bile vardı. Durumu anladıklarında ise, iş işten geçmişti. Ertesi gün Türk Ordusu, Niğbolu önlerinde dünyanın en büyük zaferlerinden birini daha kazandı.

Sağlıcakla kalınız.

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech