Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Engelleri başarılarına engel olamadı

Çanakkale Altınokta Körler Derneği’nde

Çanakkale Altınokta Körler Derneği’nde sporcu olan İbrahim Çetin, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Satranç Şampiyonası’nda Türkiye ikincisi oldu.

Görme engelli bir sporcu İbrahim Çetin, Çanakkale Altınokta Körler Derneği’nin bir üyesi ve satranç alanında gören gözlere taş çıkartan bir yeteneğe sahip. Görme Engelliler Federasyonu tarafından geçtiğimiz günlerde satranç branşında Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Düzenlenen şampiyonada Çanakkale Altınokta Körler Derneği sporcusu İbrahim Çetin Türkiye ikincisi oldu. Çetin’in ile birlikte derneğin bir diğer sporcusu olan Tayfun Tezcan’da Judo şampiyonasında Türkiye beşincisi oldu.

“Bizler hayatın her alanında varız”

Konuyla ilgili Cumartesi günü Belediye İş Merkezi içerisinde yer alan dernekte basın açıklaması yapıldı. Altınokta Körler Spor Kulübü Başkanı Hayrettin Karabıyık, “Hayatın her alanında olduğu gibi spor alanında da varız ve en iyi başarılar elde edebiliyoruz. Sporcularımızı çalıştıran satranç antrenörümüz Sinan Danacı’ya ve bize bütün branşlarda yardımcı olan kulüp antrenörü Metin Yıldız’a teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Oynaya oynaya geliştirdim”

Satranç Şampiyonasında ikinci olan sporcu İbrahim Çetin, “Görme engellilerde satranç oynamanın ekstra bir uğraş gerektirdiğini düşünmüyorum.  Çünkü bizim normal insanların yaptığı birçok şeyi bize elimizle yapıyoruz. BU satranç için de geçerli Taşlarımız normalden farklı. Dokunduğumuzda devrilmesin, diye çivilere taşları sabitleyerek tahta üzerinde oynuyoruz. Satrancı engelli, engelsiz, çocuk, yaşlı herkesin oynaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu düşünce yoluyla oynanan bir oyun olduğu için herkesin satrancı oynaması gerektiğini düşünüyorum. Ben taşları ilkokulda tanıdım. Sonra oynamadım. Liseye geçince Türkiye Şampiyonalarına katılmaya başladım. Dedim kendi kendime ‘Bu iyi bir oyun’ Oynaya, oynaya geliştirdim” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech