Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Hedefimiz uzmanlaşmak”

ÇOMÜ Radyosu Kampüs FM’de

ÇOMÜ Radyosu Kampüs FM’de Kadir Kenar’ın hazırlayıp, sunduğu Kamuoyu Özel programına konuk olan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer “Çanakkale; tarih, arkeoloji ve turizm şehri. Üçünün aynı alanda bulunduğu başka bir şehir yok. Dolayısıyla bu potansiyeli Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin iyi araştırıyor, iyi çalışıyor olması gerekir.” dedi.

ÇOMÜ’nün haberine göre Rektör Prof. Dr. Yücel Acer üniversite radyosu Kampüs FM’de Kadir Kenar tarafından hazırlanıp sunulan Kamuoyu Özel programının konuğu oldu. Canlı yayında soruları cevaplayan Rektör Acer, üniversitemizde gerçekleştirilen FETÖ mücadelesinden, bilimsel ve alt yapı çalışmalarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Araştırma Sonuçları, ÇOMÜ’nün Başarıları İle Yukarıya Doğru Çıktığını Gösterdi

Rektör Acer, ÇOMÜ’nün akademik kalitesini,  öğrencilerinin memnuniyeti artırmak için yaptıkları çalışmaların sonuçlarının bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalarla da ortaya çıktığının altını çizdi.

“Bağımsız araştırma şirketleri Türkiye’de akademik kalite değerlendirmeleri, üniversitelerin durumu, hangi üniversite kaçıncı sırada gibi çalışmalar yapıyor. Türkiye’de şuan toplam 206 yükseköğretim kurumu var. Bunlardan 129 tanesi devlet üniversitesi. Türkiye’de üniversite öğrencisi sayısı toplamda 8 milyona yakın. Üniversitemizin bütün bu üniversitelerin içindeki sıralamasına dikkat etmemiz lazım. Yani iyiye mi gidiyoruz, kötüye mi. Türkiye’de ki bütün üniversitelerin içerisinde 2016 yılında, benim başladığım yıl itibari ile 55. sırada iken 2018 yılında 46. sıraya yükselmişiz. Yani 9 basamak iyiye gitmişiz. Devlet üniversiteleri arasında ise 46. sırada iken 38. sıraya yükselmişiz. Öğrencilerimizin iyi bir eğitim alıp almadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunu belirlenmesinde öğrencilerin memnuniyeti çok önemli. Belli bir süreden beri Türkiye’de öğrenciler arasında memnuniyet anketleri yapılıyor. Bizde üniversite olarak epey mesafe kat ettik. Örneğin, devlet üniversiteleri içerisinde 2016 yılında 26.sıradayken şimdi 16.sıraya çıkarak 10 basamak ilerledik. Bizlerin tam istediği nokta bu değil. Ben Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkiye’de en iyi 20 üniversite arasında olması gerektiğine inanıyorum. Bunu başarabilecek bir üniversite olduğunu da biliyorum. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde hedefimiz bu. Bu rakamlar bize şunu gösteriyor. ÇOMÜ bu zor döneminde de ilerlemeye devam etmiş ve daha iyi basamaklara yükselmiş. Bu da bize daha yüksek noktalara çıkabileceğimizin cesaretini veriyor.”

Rektör Acer ÇOMÜ’nün çeşitli alanlarda uzmanlaşması gerektiğinin altını çizdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hedefimiz; Tarih, Arkeoloji, Turizm, Tarım, Astrofizik, Balkanlar Alanlarında Uzmanlaşmak

Üniversitemizin Türkiye ve dünyada bazı alanlarda uzmanlaşması gerekiyor. Bu alanların hangileri olmalı konusunda bir takım çalışmalar yaptık. Tarih, Arkeoloji, Turizm, Tarım, Astrofizik, Balkanlar başlıca alanlarımız olarak belirledik. Astrofizik alanında birçok önemli çalışmaya imza attık. Türkiye’de bu alandaki en büyük teleskoba ve en iyi çalışma ekibine sahibiz. Çanakkale; tarih, arkeoloji ve turizm şehri. Üçünün aynı alanda bulunduğu başka bir şehir yok. Çanakkale’de hem antik tarih, hem Osmanlı tarihi, hem de Cumhuriyet tarihine ait kalıntılar bulmanız mümkün. Dolayısıyla bu potansiyeli Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin iyi araştırıyor, iyi çalışıyor olması gerekir. Üçüncü bir alan; gıda ve tarım. Şimdi Türkiye’de her yerde tarım var. Urfa’da da, Orta Anadolu’da da ama Çanakkale birçok üründe Türkiye’de sıralamaya giren bir şehir. Bu noktada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarım ve gıdayı en iyi çalışan üniversitelerden biri olmalı.

Balkanlar Osmanlıdan beri bizim toplumuzda önemli bir yere sahip. Çanakkale Balkanlarla içli dışlı bir yer. Buraya göçenler, buradan orayla akrabalık ilişkileri olanlar. Balkanlar bizi takip ediyor. Orada Türkçe konuşmak, Türkiye’yi bilmek, Türkiye’nin yanında olmak itibarlı bir şey. Onlar da Türkiye’nin yanlarında olduğu için güçlü hissediyorlar. Üniversitemizin Balkanlarla ilişkisini geliştirmek, kalıcı hale getirmek için ziyaretler gerçekleştirdik. Oradaki üniversiteler ile ortak master ve doktora programı oluşturduk. Amacımız Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Balkanları en iyi bilen üniversite yapmak. Bunun için Balkan ve Ege Araştırmaları Merkezini kurduk. Ben ümit ediyorum ki beş yıl sonra Balkanlar konusunda ses getiren bir üniversite olacak burası.

ÇOMÜ’nün Bütçesi %30 Arttı

Bütçemizde geçen yıla oranla %30’luk bir artış var. ÇOMÜ büyüyor, bunun da bir göstergesi bu. Bu rakamlar önemli çünkü biz son 4 yılda her yıl ortalama 60 milyon TL yatırım bütçesi kullandık. Devasa bir hastane binasını bitirdik. Anafartalar Kampüsü’nü yaptık bitirdik. Biga’da iki tane okul binamızı yaptık bitirdik. Ayvacık MYO’yu yaptık bitirdik. Spor Salonu, Teknopark, bunların hepsi bu bütçeyle yapılıp bitirildi. Bu kaynakların üniversitemize aktarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Bülent Turan Beyefendinin çok ciddi destekleri oldu ben Çanakkale’nin oradaki evi olarak görüyorum Bülent Turan’ı. Rüzgâr Tribünü projemiz var. Türkiye’de kendi enerjisinin kendisi üretecek bir üniversite olmayı hedefliyoruz. İlk defa hükümet bir üniversitenin enerji projesine bütçe verdi.

“Edindiğimiz Tecrübe ve Planlarımızla Üniversitemizi Daha İleriye Taşıyacağız”

Üniversitelerin rektörlük atamaları yeni bir sistemle gerçekleşiyor. Şu an Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin de dahil olduğu 11 üniversitede Rektör atama süreci devam ediyor. Bu süreç Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’e başvurular ile başlıyor.  Adaylar belirlendikten sonra YÖK adayların her biri ile mülakatlar gerçekleştiriyor. Kişiler hem şahsi olarak değerlendiriliyor hem de üniversite ile ilgili vizyonlarına bakılıyor. Seçilen isimler Sayın Cumhurbaşkanımıza gönderiliyor ve o da atamayı gerçekleştiriyor. Üniversitemiz dört yılını hep beraber yaşadık. Ben üniversitemizin gerçek anlamda düze çıktığını düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte akademik başarılar için çok daha müsait bir ortam var. Edindiğimiz tecrübe ve planlarımızla üniversitemizi daha da ileriye götürebileceğimize ve bu yönde çaba sarf edeceğimize inanıyorum. Dolayısıyla bunu tecrübenin gereği olarak bunu bir sorumluluk olarak da görüyorum. Bu nedenle bir sonra ki dönem de adayım.

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech