Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devlet Hastanesi’nde bir ilk daha

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, tıp alanındaki yeniliklerin kent halkıyla buluşturma noktasında bir adım daha atarak Kanser Tedavisinde İmmünoterapi (Bağışıklık Tedavisi) devrini başlattı.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin haberine göre Hastane Onkoloji Bölümünde, hastanın bağışıklık sisteminin özel ilaçlarla daha etkin hale getirilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi esasına dayanan immünoterapi tedavisi uygulanmaya başladı.

Malign melanom (cilt kanseri), böbrek kanseri, baş-boyun kanserleri, akciğer kanseri, Mesane kanserinde kullanılabilen bağışıklık tedavisi bu hastalıklarda umut vaat ediyor.

Hastanede yeni uygulanmaya başlayan İmmünoterapi tedavisi ile ilgili bilgi veren Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen şunları kaydetti: “Kanser tedavisi amacıyla cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi (ışın tedavisi) ve hedefli tedaviler (akıllı ilaçlar) hali hazırda kullanılmaktadır. Her geçen gün ise kanser tedavisinde önemli gelişmeler meydana gelmektedir. İmmünoterapi son yıllarda kanser tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanıma girmektedir.

İmmünoterapi hastanın bağışıklık sisteminin özel ilaçlarla daha etkin hale getirilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi esasına dayanan bir tedavi şeklidir.

Kanser hücreleri;  normalde bizlerde bulunan bağışıklık sistemi hücrelerimize karşı savunma mekanizmaları geliştirerek varlıklarını sürdürebilmektedirler. İmmünoterapi tedavisi ile kanser hücresinin geliştirmiş olduğu bazı savunma mekanizmalarını aşabiliyoruz.

İmmünoterapi tedavisi klasik kemoterapi tedavilerinden farklılıklar göstermektedir. Etkisi geç başlayıp, uzun süre devam edebilmektedir. Özellikle bazı testler sonucunda belirlenmiş hasta gruplarında çok daha iyi yanıtlar görülebilmektedir. Yan etki bakımından da immünoterapi tedavisinin farklılıkları mevcuttur. Kemoterapi tedavilerinde yoğun bir şekilde karşımıza çıkan bulantı, kusma, bitkinlik, yorgunluk, saç dökülmesi, ishal, kan değerlerinde düşüklük gibi yaşam kalitesini bozabilen yan etkiler immünoterapi tedavisinde çok daha az görülebilmektedir.

James Allison ve Tasuku Honjo isimli bilim adamları tümör hücreleri tarafından bağışıklık sisteminin frenlenmesine yönelik farklı stratejilerin kanser tedavisinde immünoterapi olarak  nasıl kullanılabileceğini göstermiş ve   2018 yılında Nobel Tıp ödülünü kazanmışlardır.

İmmünoterapi tedavisini hali hazırda Malign melanom (cilt kanseri), Böbrek kanseri, Baş Boyun kanserleri, Akciğer kanseri, Mesane kanserinde kullanılabilmektedir. Hastanemiz bünyesinde immünoterapi tedavisi ve takibi tıbbi onkoloji bölümümüzde yapılabilmektedir.

İmmünoterapi tedavisi her geçen gün yeni çalışmalar ışığında, yeni kanser türlerinde kullanımı ile ilgili umut vaat etmektedir.”

Kanser ile mücadelede yeni uygulamalara yer verildiğini belirten Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “Kanser hastalığı hızla yayılmasına rağmen, tıptaki gelişmeler sayesinde tedavi başarısı da artmaktadır. Son yıllarda kanser tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan immünoterapi tedavisini artık hastanemizde uygulayabilmekteyiz.” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech