Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadınlardan “Sahneden İnmeyiz!” Protestosu

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi Anması adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oynanacak oyunda kadın oyuncular son dakikada sahneye çıkarılmadı.  Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları, yaşanan olaya tepki olarak tüm Türkiye’de eş zamanlı bir basın açıklaması yaptı.
CHP İl Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklaması ile Meclis Başkanlığı tarafından 18 Mart için hazırlanan oyunda kadın oyuncuların sahneye çıkarılmamasına tepki verdi. CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol parti adına okuduğu basın açıklamasında sorumluları istifaya davet ederek şöyle dedi: “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.”
“YAŞASIN KADINLAR”
Açıklamanın ikinci bölümünde şu sözler yer aldı: “Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar.”
Basın açıklamasına İl ve ilçe Kadın Kolları’nın yanı sıra İl Başkanı İsmet Güneşhan da katıldı.

Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech