Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Münbit toprakları suya kavuşturduk”

Çanakkale’ye yapılan yatırımlardan bahseden

Çanakkale’ye yapılan yatırımlardan bahseden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Acu; “Şehitler Diyarı Çanakkale’nin münbit topraklarını suya kavuşturduk.” dedi.

ÇANAKKALE’YE 18 BARAJ VE 7 GÖLET İNŞA ETTİK
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale’de hasretle beklenen baraj ve göletleri bir bir hizmete aldık. 2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız 18 baraj ve 7 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük.

Şehitler diyarı Çanakkale’ye kazandırdığımız bu barajlardan birisi Taşoluk Barajıdır.
90.000 dekar münbit araziyi sulayan bu barajı 2009 yılında hizmete aldık. 2011 yılında hizmete aldığımız Bayramdere Barajı ise 10.500 dekara araziyi sulamaktadır.

ÇANAKKALE’YE 6 BARAJ VE 3 GÖLET DAHA İNŞA EDİYORUZ
Çanakkale’de su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Çanakkale’nin münbit arazilerini sulamak ve kalkınmayı hızlandırmak için yeni barajlar inşa ediyoruz. İnşaatı devam eden Bayramiç Karaköy Barajı ile 9.380 dekar araziyi sulayacağız.
Çanakkale’de değişik ilçelerimizde 5 barajın inşaat ihalesini gerçekleştirdik. Çan Yaykın Barajı, Ezine Geyikli Barajı, Lapseki Çavuş Baraj, Yenice Kovancı Barajı ve Yenice Yukarıinova Barajlarının ve önümüzdeki günlerde inşaat çalışmalarına başlamayı hedeflemekteyiz. ’dedi.

ÇANAKKALE’NİN MÜNBİT TOPRAKLARINI SUYA KAVUŞTURDUK
DSİ’nin son 15 yılda inşa ettiği sulama projeleri ile Çanakkale’de 424.370 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığının altını çizen Genel Müdür Acu, “Sulu tarım ile birlikte çiftçilere yıllık 281 Milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Hizmete aldığımız bu sulama tesislerinin haricinde 227.440 dekar arazinin de sulama şebeke inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu arazilerinde sulanmasıyla birlikte Çanakkale ülke ziraatında daha fazla söz sahibi olacaktır. ‘’dedi.

AYVACIK, GELİBOLU, ECEABAT VE EVREŞE’NİN İÇMESUYU HAZIR
Genel Müdür Acu, ’Ayvacık ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için 2008 yılında inşa edilen Ayvacık Barajı ve 6 km’lik isale hattı ile ilçe merkezine menba kalitesinde içme ve kullanma suyu sağladığını ifade ederek, Gelibolu ve Eceabat ilçesi ile Evreşe beldesinin içme suyu ihtiyacını Çokal Barajından karşıladık. İnşa ettiğimiz 198 km’lik isale hattı ve içme suyu arıtma tesisi ile bu yerleşim yerlerinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan içme suyunu temin ettik.’ Dedi.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİYLE HALKIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUDUK
Acu, “Çanakkale’de taşkın riskini azaltmak için dere ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirterek son 15 yılda Çanakkale ve ilçelerinde inşa ettiğimiz 39 adet taşkın koruma tesisi ile; 37 meskûn mahal ve 39.310 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 16 adet dere ıslah tesisinin inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir.” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech