Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Denizlerimiz can çekişiyor

rol ve gırgır ile

rol ve gırgır ile balık katliamına devam eden bazı balıkçılar, denizlerde balıkların yok olmasına neden oluyor. Dünkü sayımızın manşetinde, 1,5 milde yapılan trol ve lamba ile gırgır balıkçılığı nedeniyle Gökçeada’daki balık popülasyonunun tehlikede olmasını, Belediye Başkanı Ünal Çetin’in uyarılarına yer vermiştik. Aynı minvalde Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan da yaptığı açıklamada birkaç yıl balık avcılığı için yasak konulmasının doğru olacağını vurgulayarak, “Denizlerimiz can çekişiyor, bağıra bağıra gözümüzün önünde yok oluyor.” ifadelerini kullandı.

Deniz Haber Ajansı’nın haberine göre; Giresun’un Piraziz ilçesi Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan, uyarılarını sürdürüyor. Sezon içinde ava çıkan teknelerin yüzde 10’unun yüzünün güldüğünü geriye kalan cedidi bir rakamın ise yüzünün gülmediğini ifade eden Arslan, “Biz balıkçılar olarak bütün sıkıntıları biliyoruz, teşhisi ortaya koyuyoruz bundan sonra yapılması gereken yetkililerin o teşhise ilaç vermeleri. Yoksa can çekişen denizimiz artık verim veremez haline gelmiş bir çöl gibi olacak” şeklinde konuştu.

“SON DÖNEMDE AVLANAN YERLİ HAMSİ DEĞİL KAÇAK HAMSİ”

Hamdi Arslan, “Daha önce ne söylediysek şu anda da öyle olmaya başladı. Artık bu konuda söyleyecekte bir şey bulamıyoruz çünkü hamsiyi zaten bundan sonra göremeyebiliriz. Gürcistan’daki teknelerde dönüş yapmaya başladı. Son dönemlerde avlanan hamsi için ‘efsane geri döndü’ deniyor. Ama o hamsilerde kaçak yollar ile Abhazya’dan geliyordu. Bundan sonra o hamside gelmeye bilir ve artık hamsiyi göremeye biliriz” diye konuştu.

“BALIK AVINA BİR KAÇ YIL ARA VERİLMELİ”

Her yıl balıkçılık için daha kötüye gittiğini kaydeden Arslan şöyle devam etti; “Artık balıkçılar önümüzdeki yıldan umutlarını iyice kestiler. Umudumuz kalmadı artık denizlerimizdeki avcılık bitti, bitecek sinyallerini her geçen gün daha fazla vermeye başladı. Bundan sonra çok ciddi önlemler alınıp balıkçılık sistemimin kökten bir değişimi ile olumlu sonuçlar alınabilir. Birkaç yıllık balık avcılığı yasağı ile değişim görülebilir. Belki insanlar bunu yanlış anlayabilir ama bunu ileriye dönük anlattığınız zaman anlaşılır olacağını düşünüyorum çünkü bu gidişatın sonu hiç iyiye gitmiyor.”

7 MAYIS’TA ACİL KODU İLE TOPLANIYORLAR

Denizlerde yaşanan bu sorun ile alakalı 7 Mayıs’ta Bodrum’da toplantı yapılacağını aktaran Arslan, “Balıkçılık adına faaliyet gösteren sektörün temsilcileri, kurum kuruluşlar ve STK’lar bu toplantıda olacak. Bende bu toplantıya katılacağım. Ben daha önce defalarca katıldım bu toplantılara geçmişte yaptığım uyarı dolu konuşmaların şu an ki durumunu orada anlatamaya çalışacağım ve bir an evvel bu konuda alınması gereken önlemleri dile getireceğim. Bu denizler hepimizin, buradan ekmek yiyen evine AŞ götüren birçok aile var. Onun için bazı şeyleri artık daha net anlamamız gerekiyor. İnşallah bu toplantı faydalı olur diye düşünüyorum.” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech