Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Neden gözaltına almadınız?”

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Gürcistan’a yasal yollarla iki kez geçen ikisinde de Türkiye’ye iade edilen ve  Ankara Gar Katliamı’nın kırmızı bültenle aranan IŞİD’in Türkiye  sorumlusunu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek;  Adalet Bakanı  Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

Milletvekili Erkek; ” Dışişleri Bakanlığı’nın notu üzerine Adalet Bakanlığı’nın, 1 Şubat 2018’de Ankara ve Gaziantep Cumhuriyet başsavcılıkları ile İçişleri Bakanlığı’na aranan teröristler listesinde “yeşil” kategoride bulunan ve başına 1 milyon TL ödül konulan IŞİD üyesi Nusret Yılmaz’ın bilgilerinin kayıtlı olduğu “gizli” ibareli bir yazı gönderdiği kamuoyuna yansımıştır. Adalet Bakanlığı’nın “gizli” bir yazısıyla, 100’den fazla kişinin öldüğü Ankara Tren Garı katliamının kırmızı bültenle aranan sanığı IŞİD emirlerinden Nusret Yılmaz’ın “yasal yollardan”, elini kolunu sallayarak Türkiye’den Gürcistan’a geçtiği, arandığının anlaşılması üzerine Gürcü makamları tarafından Türkiye’ye sınır dışı edildiği, iki gün sonra aynı olayın yine yaşandığı ama buna rağmen her iki seferde de Nusret Yılmaz’ın Türkiye’de gözaltına alınmadığı belirtilmektedir.” dedi.

Milletvekili Erkek, soru önergesinde şu soruları sordu:

 1. Ülkemizde, IŞİD ile ilişkili olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan kişi sayısı kaçtır?
  2. Çeşitli nedenlerle serbest bırakılan ya da tahliye edilen IŞİD’lilerden kaçının tekrar örgüte katıldığı tespit edilmiştir?
  3. Kırmızı bültenle aranan, tarihimizin en büyük katliamlarının arkasında olan bir IŞİD üyesi, nasıl yasal yollardan Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçmeyi başarabilmiştir? Kendisine yardım eden kamu görevlileri olduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda soruşturma açılmış mıdır?
  4. Gürcistan’ın sınır dışı ettiği Nusret Yılmaz, Türkiye’de neden gözaltına alınmamış ve/veya gözaltına alındıysa neden serbest bırakılmıştır?
  5. Gürcistan makamlarının girişlerine izin vermediği Nusret Yılmaz şu an nerededir?
  6. IŞİD mensubu olduğu bilinen çok sayıda ismin gözaltına alınmaması, alınsa da salınması gibi olaylar IŞİD ile mücadele konusunda Hükümetinizin olumsuz anılmasına neden olmaktadır. Bu konuda özel bir çalışma yapmakta mısınız?

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech