Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AES: “İstismara Kalkan Olacağız”

Anadolu Eğitim Sendikası Çanakkale

Anadolu Eğitim Sendikası Çanakkale İl Başkanı Deniz Kula tarafından gündemden düşmeyen çocuk istismarlarına bir tepki geldi. AES çocuk istismarına karşı savaş açtı.

İnisiyatif alarak eğitim ve rehberlik hizmeti vermeye karar veren Anadolu Eğitim Sendikası bir basın bildirisi ile yol haritasını açıkladı. “Sorumluluğumuz yalnızca ders belletmek, not vermek değildir. Anadolu Eğitim Sendikası üyeleri öğrencilerimize yönelen istismara karşı teyakkuzdadır, sorumluluk alacaktır. Üyemiz olan olmayan bütün öğretmenlerimizi ve tüm eğitim çalışanlarımızı da bu mücadelemize katkı vermeye çağırıyoruz.” diyen AES Çanakkale’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Çocuklarımız ülke gündemindeki haberlerde başarı ve mutluluklarıyla anılmak yerine istismar ve tecavüz haberlerinin nesnesi olarak yer almaktadır. Haberlere konu olarak yargıya taşınan vakıaların toplam içerinde %5 lere karşılık geldiğine dair söylemler hepimizi dehşete düşürmüştür. Tecavüzün dahi “istismar” diye geçiştirildiği, mağdurun kışkırtıcı bir fail olarak görüldüğü, utanç ve tehdit unsuruyla susturulduğu sayısız olay bugünkü rezil tablonun nedenidir. İstismarın, tacizin, tecavüzün mazereti olmaz, hafifletici bir gerekçe uydurulamaz! Kimi zaman velisi, akrabası, komşusu olduğumuz çocukların her zaman öğretmenleriyiz. Onları yakın uzak tehlikelerden korumak adına elbet inisiyatif alacak, kalkan olacağız. Bu kapsamda;

  1. Samimiyetle taciz arasındaki ayrım çoğu zaman yetişkinler tarafından dahi yapılamamaktadır. Girdiğimiz sınıfların düzeyine ve hazır bulunuşluklarına uygun olarak, iyi dokunma/kötü dokunmayı anlatacağız.
  2. İnsan bedenindeki özel bölgelere dokunma hakkının aile içinde dahi kimseye verilemeyeceğini her çocuğa öğreteceğiz.
  3. Çocukta ve ergende rahatsızlık hissi uyandıran her temas reddedilmelidir. Çocuklarımızı bayramlık şeker gibi konu komşuya ikram etmenin, “amca biraz sevsin” diye zorlamanın samimiyet olmadığını velilerimize de anlatacağız. Hijyen boyutuyla bile çocuk bedeni korunmaya muhtaçtır.
  4. Sınıf ortamında yaşının gerektirdiği gibi davranmayan, sosyal davranışlarında anormallik olan öğrencilerimizi yakından tanımaya çalışacak, gereğinden uslu çocukluğun anormallik olduğunu unutmayacağız.
  5. Sınıf veya rehber öğretmenleri olmasak da öğrencilerimiz bizi rehber edinebilir. Onlarla kuracağımız yakınlıkta sırdaş olabileceğimizi bilecekler. Tekil ya da süregelen bir istismarın kurbanı olan çocuk utanç ve korku içinde olabilir. En yakınlarına bile anlatamadıkları, kimi zaman da en yakınlarından gelen tacizde suçlu taraf olmadıklarını, yardım için bize gelebileceklerini öğreteceğiz.
  6. Onların kaygılı yetişkinler olması, korkuyla yaşaması elbette arzu edilemez. Güvenliklerini arttıracak temel bilgileri (yabancılarla iletişim, sosyal medya, sosyal hayatta alacakları önlemler) uygun bir dille, yeri geldikçe ve tekrarlarla öğreteceğiz.
  7. Cinsel taciz veya saldırıya maruz kalmaları halinde çığlık atarak kalabalığa (başka insanların bulunduğu her hangi yere) doğru kaçmaları, mümkün olamıyorsa saldırganın canını acıtacak savunma hamlelerini uygun dille anlatacağız.
  8. İstismara dair yatkınlığından şüphe duyduğumuz her kim olursa olsun gözlemimiz altında olacak, iyimserliğimizi makul bir seviyede tutacağız. Onaylamadığımız eylemlere şahit olursak ASLA SUSMAYACAK, cezai ve idari işlemler için imzamızı esirgemeyeceğiz.”

    Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech