Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİK dijital çağa ayak uyduruyor

Basın İlan Kurumu’nun (BİK)

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) iki gün sürecek olan BİK bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı, Bayramoğlu Tatil Köyü’nde başladı.

BİK Üst Yönetimi ile Şube Müdürleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı, BİK Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları, BİK Servis ve Şube Müdürlerinin katılımıyla Bayramoğlu Tatil Köyü’nde başladı.

Basın İlan Kurumu haberine göre; Toplantı programı BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın konuşması ile başladı. Karaca gazetelerle daha yakın ilişkiler kurarak çalışmanın önemine değindiği konuşmasında, BİK görev alanı dışında faaliyet gösteren gazete ve dergilerin oluşturduğu sıkıntılara da dikkat çekti. Sözde gazetecilik yapanların nitelikli, özellikli, kaliteli gazetecilik faaliyetini ciddi tehdit altına soktuğunu vurguladı. İlgili üst makamlara konu ile ilgili sıkıntıları taşıdıklarını da belirten Karaca, korsan ve şantaj gazeteciliğinin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını da konuşmasına ekledi.

Karaca, yazılı basının özellikle de yerel yazılı basının gazetecilik faaliyetini dijitale dönüşmesi gibi çok önemli bir dönemeçten geçtiğinin altını çizerek; “Dijitalleşmenin süreç olarak neleri kapsadığı konusu önemli ve izah gerektiren bir konu. Biz BİK olarak bu süreçlere katkı sunmak, farkındalık oluşturmak üzere planlamalar, projeler, çalışmalar yapıyor ve tüm bunlara hız vermeyi yeni yılda da sürdürmeyi planlıyoruz.

Kurumumuz kendi içindeki dijitalleşme çalışmalarını 5-6 yıldır devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte şimdilerde birçok kurumsal işimiz, dijital ortamda rahatlıkla yapılabiliyor. Dijitalleşmenin en önemli faktörü buna uygun çalışmalar yürütecek personeldir. Biz bu personellerin yetişmesi için Kurum içinde sürekli eğitimler yaptık ve yapıyoruz. Kurumun çalışmalarının neredeyse yüzde doksanını dijitale taşıdık. İşlerin manuel olarak yapıldığı yıllarda iş yükümüz çok fazlaydı ancak dijital dönüşüm etkisiyle şimdilerde bu iş yükümüz oldukça azaldığı için sektör sorunlarına daha fazla eğilebiliyoruz.

Dijitalleşme çalışmaları için Kurum bünyesinde bir proje grubu oluşturduk. Bu ekibin eğitimler, danışmanlıklar alarak yetişmesini sağladık. Şimdi bu ekip basının ihtiyaçlarına yönelik projeler yazıyor, projelerine çeşitli kurumlardan destekler alıyor ve bu projeleri hayata geçiriyorlar. Sektöre olan saygımız, kuruluş amacımız hep daha iyi projeler çıkarmamızı gerekli kılıyor. Bu anlamda şimdiye dek yaptığımız projelerin bir kısmının alanlarında en iyiler arasında derecelendiğini de iftiharla bilgilerinize sunmak isterim. Basın sektörünün daha iyiye taşınması için elimizi taşın altına sokarken, paydaş sayısını da, bu işlere destek verecek personel sayısının da artmasının önemine inanıyoruz.

Malumunuz Süreli Yayınlar Listesi’nin görsel sunumunu değiştirdik, kullanımını daha kolay hale getirdik. Geliştirmeler devam ediyor ve tamamlandığında buranın çok farklı bir veri tabanına dönüşeceğini düşünüyorum.

Diğer yandan geçtiğimiz hafta e-fatura uygulamasına geçtik. E-fatura mükellefi olan resmi ilan ve reklam veren kurum/kuruluşlar ile gazetelerle karşılıklı ilişkilerimizde bu yolu kullanmaya başladık. Ayrıca; Kurumumuzun e-Devlet Kapısında yer alması için TÜRKSAT ile görüşmeleri başlattık. Öyle sanıyorum ki çok yakın bir süre içinde birkaç uygulama ile burada yerimizi alacağız ve periyodik şekilde verilen hizmet sayısını çoğaltacağız.” ifadeleriyle BİK’in dijital yatırımları ve bu konuda sektördeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Karaca konuşmasını, yeni atanan Erzurum Şube Müdürü Mehmet Taşçı ile BİK ailesine katılan Sakarya Şube Müdürü Engin Kaşdaş’a ve Tekirdağ Şube Müdürü Kemal Özvarlık’a yeni görevlerinde başarılar dileyerek toplantının verimli geçmesini temenni ederek bitirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech