Yumurta yerine ne kullanabiliriz?

Kimi insan etik sebeplerden, kimi insan kokusunu sevmediği için, kimi ise alerji nedeniyle pişirme sırasında yumurta kullanımından kaçınır. Sizler için yumurta ikamesi olarak nelerin kullanılabileceğini araştırdık.

Mutfakta hiçbir malzeme vazgeçilmez değil. Gerek etik ve alerjik sebepler, gerekse damak tadımıza uymadığı için pek çok insan mutfaktaki rotasını hayvansal ürünlerden bitkisel alternatiflere doğru çevirmiş durumdu.

Endüstriyel üretime geçilmesiyle birlikte giderek daha zalim bir endüstri haline gelmeye başlayan hayvancılık sektörü sadece hayvan sağlığını değil, tüketen insanların da sağlığını tehdit eder hale geldi. Sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlanan tavukların hastalık kapmalarının önlenmesi için verilen antibiyotikler doğal olarak bu ürünleri tüketen insanlara da geçmiş oluyor.

Yumurta, bağlayıcı ve mayalandırıcı özelliği dolayısıyla özellikle hamur işi yaparken sık sık kullanılsa da pek çok farklı alternatif var.

Yumurta gerektiren bir tarifi uygularken gelecek sefere aşağıdaki seçeneklerden birisini deneyebilirsiniz:

– Bir ya da iki yumurta gerekiyorsa, hiç kullanmayabilirsiniz. Nem seviyesini dengelemek için kullanmadığınız her yumurta için bir kaç yemek kaşığı su ekleyin.

– Doğal besin ürünleri satan dükkanlarda yumurtanın yerini tutan ve yumurta içermeyen ürünler vardır. Bunlar yumurta içeren kolesterolü düşük ürünlerden farklıdır. Yumurta yerini tutan ürünler hiç yumurta içermez ve çoğunlukla toz halindedir. Hazırladığınız hamura yumurtanın yerine toz halindeki malzemeyi dökün ve paketin üzerindeki kullanma talimatına göre su ekleyin.

– Bir dolu dolu yemek kaşığı soya unu ya da mısır nişastasını iki yemek kaşığı su ile birlikte tarifteki her bir yumurta yerine kullanabilirsiniz.

– Her bir yumurta için 30 gram püre halinde tofu kullanabilirsiniz.

– Kurabiye ve çöreklerde, tarifin tadını biraz etkileyecek olsa da, bir yumurta yerine püre halinde yarım muz kullanılabilir.

– Vejetaryen / vegan ekmek, köfte yada burgerlerde, malzemeyi birbirine bağlamak için aşağıdakilerden birisini kullanabilirsiniz:

– Domates salçası, patates püresi, ıslatılmış ekmek kırıkları, yulaf ezmesi.

-Elma püresi. Elmayı püre haline getirip pişirin. …

-Çekilmiş keten tohumu veya chia tohumu. …

– Ezilmiş muz veya avokado. …

– Sirke ve karbonat. …

– Soda.

– Kabartma tozu

-Muz

– Meyve püresi

– Öğütülmüş keten tohumu

Böreklerin üzerine sürmek için de zeytinyağı-su ya da zeytinyağı-su-zerdeçal karışımından faydalanabilirsiniz.

Ayşe İrim

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com