Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Çanakkale lojistik üssü olacak”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, taşımacılık yapan gerçek ve tüzel kişilere verilen K Belgeleri hakkında uygulamaya giren yeni Yönetmelik dolayısıyla basın açıklaması yaparak “Köprü faaliyete girince Çanakkale birçok sektörde lojistik üssü olacak.” diye konuştu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen K Belgesi sayısı her geçen gün artıyor. ÇTSO’ dan yapılan açıklamada Çanakkale’nin önemli bir nakliye hinterlandında bulunması sebebiyle taşımacılık sektörünün her geçen gün geliştiği, 1915 Çanakkale Köprüsünün kurulmasıyla birçok sektörde Çanakkale’nin lojistik üssü haline geleceği belirtildi. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaklaşık 6.000’e yakın aktif K Belgesi olan tacirimiz var. Bizim misyonumuz tacirimizin tüccarımızın bürokratik işlemlerini her alanda kolaylaştırmaktır. Odamız tarafından 2006 yılından beri K Belgesi veriliyor. 2013 yılında tüm Odalardan bu yetki bir süreliğine alındı. Biz ÇTSO olarak bu duruma sürekli itiraz ettik. Uygulamanın devam etmesinin nakliyecilerimiz için büyük kolaylık olduğunu ilgili makamlara yazılı olarak ilettik. Haziran 2014 yılında girişimlerimiz sonuç verdi ve yeniden K Belgesi düzenleme yetkisi verildi. Odamızca verilen bu hizmet sırasında uygulamada yaşanan sıkıntıları da sürekli olarak ilgili mercilere ilettik. Bürokrasinin azaltılmasını talep ettik ve takibini yaptık” dedi.

 “KÖPRÜ BİTİNCE ÇANAKKALE LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

Başkan Semizoğlu açıklamasının devamında; “1915 Çanakkale Köprüsü bittiği zaman, İstanbul-İzmir-Edirne ve Bursa hinterlandının ulaşım merkezi Çanakkale olacak. Evimizde tükettiğimiz birçok ürün bize nakliye ile ulaşmakta. Bu yüzden bu sektörün gelişmesi beraberinde birçok sektörü de olumlu olarak etkileyecek ve besleyecektir. Resmi Gazete’de 08.01.2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile belge düzenlemede bürokrasiyi azaltacak ve e-devlet kullanımını artıracak yeni düzenlemeler ile : Firmaların belge alma şartları hafifletilmiş, belge ücretleri yüzde 50’ye yakın düşürülmüştür. . K1 yetki belgesinde asgari kapasite şartı şirketlerde 110 tondan 50 tona (en az 2 özmal araç) , şahıslarda 30 tondan 25 tona (en az 1 özmal araç) düşürülmüştür. K3 yetki belgesi asgari kapasite şartı, 45 tondan 35 tona (en az 2 özmal araç) düşürülmüştür. Yetki belgesi yenileme sırasında ödenecek taşıt kartı ücretinin 112 TL’dan 60 TL’sına düşürülmüştür. Daha önce belge alanlardan belgeleri iptal edilen veya yenileme hakkını kaybeden firmalara, yüzde 50 indirimli yeniden belge alma imkanı sağlanmıştır. . Asgari kapasiteyi sağlayanların veya ilave edilecek taşıtlar için muayenesi bulunanların yaş şartları kaldırılmıştır. Gerçek kişilerin ölümü halinde, mirasçılarına ücret iadesi yapılması imkanı getirilmiştir. Kamyonet (BB-van) Panelvan cinsi taşıtlar kapsam dışı bırakılmıştır..Elektronik tebligata ilişkin düzenleme yapılarak, tüm tüzel kişiliklere kayıtlı elektronik posta (KEP) zorunluluğu getirilmiştir. İbrazı zorunlu olan bir kısım belgenin, vatandaşın yeniden noter onayı için para verilmesinin önlenmesini teminen aslı görülerek iade edilebilmesi sağlanmıştır. Kargo taşımacılığında güvenlik esaslı tedbirle kargo alımı ve tesliminde kontrol mekanizması getirilmiş, tüketicilerin korunmasına ilişkin ilave tedbirler belirlenmiştir. Trafik güvenliğinin sağlanması görevi çerçevesinde, şoförlere yönelik ilave tedbirler kapsamında, yıllık güvenli sürüş eğitimi getirilmiştir. “Yetki belgesi sahipleri, çalıştırdıkları şoförlerin Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel mesleki yeterlilik kurslarından yılda en az 7 saat, yüzde 70’i pratik, yüzde 30’u teorik olmak üzere güvenli sürüş eğitimi almalarını sağlayacaktır.”  Türkiye’deki yolcu, eşya ve kargoların anlık olarak takibine ilişkin U-ETDS Projesi ile elektronik ve uzaktan denetim yapılabilmesi için yasal zemin oluşturulmuştur.” şeklinde açıklama yaparak konuyla ilgili Oda’dan detaylı bilgi alınabileceğini belirtti.

 Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech