Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇOMÜ’nün Sorunu: Ödenek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in, 2017 yılı boyunca üniversitenin gerçekleştirdiği bilimsel ve sportif faaliyetleri değerlendirmek için basın toplantısına rektör yardımcıları ve basın mensupları katıldı. Acer, toplantıda yapım aşamasında olan hastane ve camii için tek sorunun ödenek olduğunu belirtti.


2016 yılında faaliyete geçmesi beklenen üniversite hastanesi hakkında sorulan soruları cevaplayan Acer, şöyle konuştu: “Gecikmenin temel sebebi şu; aslında 2017 kasım ayında hastaneyi planlamayı düşünmüştük. Geriye kalan iş için devletin verdiği ödenek ile bizim ihale yaptığımız tarih arasındaki süreçte bazı fiyat artışları oldu ve ihaleye çıktığımızda ortaya çıkan fiyatla devletin o an için uygun gördüğü ödenek arasındaki fark yeni bir ödeneği gerektirdi. Biz bunu kasım ayına kadar alabileceğimizi tahmin ettik fakat gecikti. Ödenek bütçeye 2018 yılında konuldu. 2017’nin son iki ayı ödeneği öne çekebilmek için uğraştık ama ödeneğin tamamını değil de 3 milyon TL’sini öne çekebildik. Dolayısıyla planlarımız gecikti. Firma ile yaptığımız görüşmelerde ikna ederek  bu kadar büyük bir inşaat için birkaç milyon geriden gidilmesinin çok sıkıntı olmaması gerektiğini anlattık. Fedakarlığa katlanmalısınız dedik, onlar da çalışmaya devam ettiler. Hastanenin taşınma süreci aslında şu an başladı. Sanıyorum bu ayın ortasında oradaki eşyaların bir kısmının yeni hastane binasına taşınmaya başlayacağına dair plan yapmış olduk. Tahmin ediyoruz ocak ayında gerçekleşmiş olur, şubat ayında da çalışmaya başlar diye planlıyoruz. Gecikmenin tek sebebi vardı o da ödenek konusuydu.”

“ÇANAKKALE TERZİOĞLU CAMİİ’Yİ DESTEKLEMELİ”
Yapım süreci yavaşlayan ÇOMÜ Terzioğlu Camii hakkında da açıklama yapan Acer, bu konuda da sorunun ödenek olduğunu ifade ederek şöyle dedi: “ÇOMÜ Terzioğlu Camii, güzel bir proje. Çanakkale’ye güzel bir silüet kazandıracağına canı gönülden inanıyorum. Bu projenin hızlı ilerlemesi için Çanakkale’nin bu işin çerisine girmesini istedik. Çünkü cami her ne kadar bizim yerleşkemiz içinde bulunsa da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üstlendiği bir projedir. Camimiz büyük, dolayısıyla masrafı da büyük. Bazen kaynak akışı yavaşlıyor. Bu yavaşlamayı ortadan kaldırabilmek için Çanakkale’den destek istiyoruz. Tüm toplantıları bunun için yaptık. Çanakkale’nin bu camide katkısı olsun istedik. Henüz bu anlamda ciddi bir mesafe katetmiş değiliz. Destek bekliyoruz. Biz devletin göndereceği ödeneği hızlandırmak için uğraşıyoruz. Sayın Vali, ben, İl Müftümüz, Bülent Turan bu iş ile uğraşıyoruz. Bekir Bozdağ ziyaretimde tek konum vardı o da camiiydi. Kendisini durumu arz ettim. O da yapabileceği maksimumu yaparak 2017’nin son günlerinde 1 milyon TL aktardı. Buradan çağrımızı yeniliyorum. Daha fazla kurumu camiimizi destekler  hale gelmeli.”
Yıldız Sağlam

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech