Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çırpılar Termik Santrali kurulacak mı?

“Yenice Çırpılar Termik Santrali

“Yenice Çırpılar Termik Santrali için mücadelemiz devam ediyor” diyen CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz; mecliste  devam eden 2018 yılı Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri esnasında Tarım Bakanı ile görüştü.

CHP’li Bülent Öz, Mecliste nöbetçi bakan olarak Genel Kurulda bulunan Tarım Bakanı ile “Yenice Çırpılar Termik Santrali” konusunda görüştü.

“ÇIRPILAR İÇİN VERİLECEK OLUMLU KARAR İNFİAL YARATIR”

Milletvekili Öz; yaptığı görüşmenin ardından şu açıklamalarda bulundu:

“ÇED nihai karar sürecinde olan Yenice Çırpılar Termik Santral projesi için TBMM Genel Kurulunda, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşme gerçekleştirdik ve ÇED sürecindeki hassasiyetimiz tekrar dile getirdik. Önümüzdeki günlerde bir kez daha bir araya gelerek Termik Santral projesi üzerine görüşme gerçekleştireceğiz. Önceki günlerde Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki ile de telefonda görüşmüş. Yenice Çırpılar Termik Santralini dile getirmiştim. Sayın Bakanın cevabında ise; ÇED sürecinde olan Termik Santralin yapımına sıcak bakmadığını ifade etmişti. Ülkemizin yenilenebilir ve ÇED süreçlerinde vaat ettikleri şartları yerine getiren enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Fakat özellikle termik santrallerin ÇED süreçlerine uymadıkları ve çevreye verdikleri zararlar gözle görülebiliyorken, Agonya ovasında yer alan ve Dünyanın Alp Dağlarından sonraki en büyük oksijen deposu olan Kaz Dağlarının eteklerindeki Yenice Çırpılarda, yapılmak istenilen Termik Santrale verilebilecek yapılabilir kararı infial olacaktır. Bu bağlamda, bölgeye büyük zararlar verebilecek olan Yenice Çırpılar Termik Santral için hemşehrilerimizin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da hassasiyetlerini göz önüne alarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Yapacağımız görüşme öncesi STK’lar, bölge muhtarları ve hemşehrilerimiz ile fikir alışverişimiz devam edecek ve ÇED sürecinde olumsuz karar verilmesi için haklı gerekçelerimizi bir kez daha sunarak, Tarım Bakanı ile gerçekleştireceğimiz görüşmenin ardından kamuoyunu bilgilendireceğim.”

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech